Nowy numer 41/2019 Archiwum

W duchowych sandałach

Nie mogą iść, ale towarzyszą modlitwą i cierpieniem pielgrzymom jasnogórskim od kilkunastu lat. Ich serce aż wyrywa się do Czarnej Madonny.

Dziś pielgrzymka duchowa jest ponad dwukrotnie liczniejsza od pieszej. Tylko w ubiegłym roku zapisało się na nią ponad trzy tysiące osób z całej diecezji. Ich widocznym znakiem duchowego pielgrzymowania jest udział w codziennym Apelu Jasnogórskim w kościele parafialnym i specjalny modlitewnik pielgrzyma duchowego.

– Ważne dzieło potrzebuje też duchowego wsparcia, tak samo jest z pielgrzymką. Od kilkunastu lat ta forma pielgrzymowania towarzyszy naszej drodze na Jasną Górę. Pielgrzymi duchowi są naszymi wiernymi towarzyszami. Przez cierpienie i modlitwę przypominają, że pielgrzymka jest najpierw dziełem duchowym, a dopiero potem wysiłkiem fizycznym. Zachęcam, aby pielgrzymi duchowi i duszpasterze często korzystali w tych dniach z modlitw i rozważań, które zostały specjalnie dla nich przygotowane – mówi ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik 37. Pieszej Pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę. Tę szczególną wspólnotę modlitewną dziewięciu dni pielgrzymowania tworzą nieprzypadkowe osoby. Są wśród nich ci, którzy dawniej wielokrotnie wędrowali do Czarnej Madonny, albo ci, którzy – mając ważne intencje – z różnych powodów do Częstochowy iść nie mogą. I jak mówią niektórzy z nich, serce aż się wyrywa, tylko już nogi nie te co dawniej, tylko już siły mniejsze. Lecz to, co najważniejsze, pozostało: serce, które się wyrywa...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL