Nowy numer 41/2019 Archiwum

Bondarczuk niezapomniany

Ukazał się 5. tom "Rocznika Przasnyskiego".

Wydawana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej publikacja została zaprezentowana podczas spotkania promocyjnego w Miejskim Domu Kultury, które poprowadzili Piotr Kaszubowski, prezes TPZP i przewodniczący rady redakcyjnej rocznika, oraz Maria Weronika Kmoch, również członek rady redakcyjnej. P. Kaszubowski zwrócił uwagę, że tegoroczny tom został w dużej części poświęcony pamięci zmarłego w zeszłym roku zasłużonego przasnyskiego dziennikarza i regionalisty Mariusza Bondarczuka, o którym napisali m.in. jego syn Paweł oraz dr Tadeusz Witkowski. Przypomniano też postacie zmarłych w ubiegłym roku historyka prof. Jerzego Kłoczowskiego oraz poety i animatora kultury Janusza Dylewskiego.

W roku 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości nawiązano też do czynu niepodległościowego Polaków. Postać gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, który podczas I wojny światowej walczył w okolicach Przasnysza, przypomniał w swoim artykule Mariusz Maciaszczyk, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich. O zamordowanych przez NKWD w 1940 r. rotmistrzu Adamie Bartosiewiczu oraz o funkcjonariuszu policji Antonim Piłkowskim napisali Katarzyna Słojkowska i Zbigniew Piłkowski. Działania Służby Bezpieczeństwa wobec zaangażowanych w działalność opozycyjną uczniów przasnyskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w końcu lat 80. XX wieku przybliżył dr Wojciech Łukaszewski.

W roczniku znalazły się również artykuły nawiązujące do Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki. O wizycie w Ciechanowie zdążającego na uroczystości odpustowe w Rostkowie w sierpniu 1967 r. prymasa Stefana Wyszyńskiego przeczytać można w artykule Krzysztofa A. Kierskiego. Dzieje organizacji społeczno-religijnych w parafii Jednorożec w okresie międzywojennym przybliżyła Maria W. Kmoch.

W dziale "Kronika artystyczna" opublikowano prace nagrodzone i wyróżnione w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego.

Podczas spotkania promocyjnego nie zabrakło też wspomnień o M. Bondarczuku. Fragmenty jednej z jego wypowiedzi odczytał Mariusz Polakowski. "Nie zostawisz po sobie żadnej opowieści, to tak jakbyś odszedł z tego świata bez słowa. Po prostu nie wypada". - Myślę, że te słowa pana Mariusza są jakimś wytłumaczeniem się z tego, co robił przez całe życie i dlaczego tu wszyscy jesteśmy: dla jego osoby, jego pracy, tego, co robił codziennie - wyjaśnił M. Polakowski.

"Rocznik Przasnyski" 2018 ukazał się dzięki finansowemu wsparciu powiatu przasnyskiego, Nadleśnictwa Parciaki, Banku Spółdzielczego w Przasnyszu oraz gminy Jednorożec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL