Nowy numer 11/2024 Archiwum

Postępy w chirurgii optycznej

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie wzbogaci się o wysokospecjalistyczny, koherentny tomograf optyczny z angiografią.

Nowy sprzęt zakupiony dla ciechanowskiego szpitala umożliwi wykonywanie niedostępnych dotychczas procedur okulistycznych, np. witrektomii. Zabieg ten jest często ostatnią deską ratunku dla chorych leczonych na retinopatię cukrzycową, odwarstwienia siatkówki czy zmiany zwyrodnieniowe plamki.

Obecnie czas oczekiwania pacjentów z naszego rejonu na tego typu procedury w klinikach specjalistycznych to nawet kilkanaście miesięcy. Jak wyjaśnia dr Ewa Kisiel-Żmijewska, koordynator oddziału okulistycznego Specjalistycznego Szpitalu Wojewódzkiego w Ciechanowie, pacjentów trzeba kierować do odległych od Ciechanowa ośrodków klinicznych.

- Do tej pory nasi pacjenci nie mogli mieć wykonywanych takich zabiegów. Musieli być kierowani zazwyczaj do Warszawy. Pacjenci, którzy zostają zakwalifikowani do takich zabiegów, są najczęściej osobami w podeszłym wieku, z różnymi ograniczeniami ruchowymi. Głównie dotyczy to osób chorych na cukrzycę - mówi dr Ewa Kisiel Żmijewska.

Jak przyznaje, zabiegi witrektomii dadzą chorym szansę na szybszy powrót do zdrowia, lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie, a nawet powrót do pracy. - Jesteśmy na etapie szkoleń. Na początku naszych zabiegów będziemy wspomagani przez chirurgów witreoretinalnych, którzy będą przyjeżdżali z ośrodków klinicznych. Stopniowo będzie również szkolić naszą kadrę medyczną i przygotowywać się do wykonania tych zabiegów - dodaje dr Żmijewska.

Lekarze mają nadzieję na wykonanie ok. 150 takich zabiegów rocznie. Pierwsze zostaną mają być wykonane już na jesieni. Dodatkowo szpital zakupił okulistyczny stół operacyjny.

Jak mówi koordynator oddziału okulistycznego stół jest niezbędny, bo trwający ok. trzech godzin zabieg mikrochirurgii okulistycznej wymaga odpowiedniego ułożenia pacjenta. Na liście zakupów oddziału okulistycznego znalazł się również m.in. biometr medyczny do obliczania wszczepu soczewki do operacji zaćmy. Warto dodać, że placówka od lipca poszerzyła swoją działalność o zabieg wszczepiania soczewek korygujących astygmatyzm w trakcie operacji zaćmy.

Cały sprzęt medyczny i wyposażenie będzie kosztować blisko 2.5 mln zł. Wszystko zostanie sfinansowane z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy