Nowy numer 41/2019 Archiwum

Aby został po nas piękny kościół

Złota odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla proboszcza parafii Pałuki.

Nie spodziewałem się takiego wysokiego uznania. Jest to zauważenie pracy mojej i parafian, zarówno w poprzedniej parafii, jak i tutaj. Chciałem pokazać piękno dwóch zabytkowych kościołów na ziemi ciechanowskiej: w Ciemniewku i Pałukach. Wspólną, wieloletnią pracą "odkurzyliśmy" ich piękno. Przyznany medal jest to dla mnie podsumowaniem wielu lat pracy nad tymi zabytkami sakralnymi. Traktuję go jako docenienie i zauważenie tej pracy. To także przesłanie dla wiernych, że dbając o zabytki, które nasi przodkowie nam zostawili, my również coś mądrego i dobrego po sobie mamy pozostawić - mówi ks. Michalski Wacław, proboszcz parafii Pałuki.

Odznaka została przyznana z inicjatywy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wręczenia medalu dokonała Wanda Gołębiowska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ciechanowie, w obecności Romana Kochanowicza, dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Uroczystości została zwieńczona koncertem na akordeonie Anny Nałęcz.

W uzasadnieniu złożonego wniosku czytamy m.in.: "Ks. Wacław Michalski jest proboszczem jednej z najstarszych parafii w diecezji płockiej. Do tej pory, jako proboszcz parafii. św. Gotarda przeprowadził szereg prac remontowych i konserwacyjnych na sumę ok. 500 tys. zł. Odnowił także zabytkowe ołtarze, dzwonnicę, wyremontował chór kościelny, kapitularz i znajdujące się w kościele trzy zakrystie. Przed objęciem probostwa w Pałukach ks. W. Michalski jako proboszcz w Ciemniewku dokonał remontu zabytkowego modrzewiowego kościoła za sumę 600 tys. zł. Ponadto parafia w Pałukach, której proboszczem jest ks. Wacław Michalski była partnerem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w realizowanym ze środków unijnych, w latach 2011-2013, projekcie pod nazwą: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Północnego Mazowsza – rozwój kompleksowej oferty turystycznej III etap. Głównym celem projektu było stworzenie nowego szlaku turystycznego: Śladami Krasińskich na Północnym Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem kościołów fundacji Krasińskich i przybliżenie historii obiektów, ciekawostek architektonicznych i historycznych. W 2017 r. parafia była jednym ze współorganizatorów Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich na Mazowszu i Podlasiu".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL