Złota odznaka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla proboszcza parafii Pałuki.
Nie spodziewałem się takiego wysokiego uznania. Jest to zauważenie pracy mojej i parafian, zarówno w poprzedniej parafii, jak i tutaj. Chciałem pokazać piękno dwóch zabytkowych kościołów na ziemi ciechanowskiej: w Ciemniewku i Pałukach. Wspólną, wieloletnią pracą "odkurzyliśmy" ich piękno. Przyznany medal jest to dla mnie podsumowaniem wielu lat pracy nad tymi zabytkami sakralnymi. Traktuję go jako docenienie i zauważenie tej pracy. To także przesłanie dla wiernych, że dbając o zabytki, które nasi przodkowie nam zostawili, my również coś mądrego i dobrego po sobie mamy pozostawić - mówi ks. Michalski Wacław, proboszcz parafii Pałuki.
Odznaka została przyznana z inicjatywy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wręczenia medalu dokonała Wanda Gołębiowska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ciechanowie, w obecności Romana Kochanowicza, dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Uroczystości została zwieńczona koncertem na akordeonie Anny Nałęcz.
W uzasadnieniu złożonego wniosku czytamy m.in.: "Ks. Wacław Michalski jest proboszczem jednej z najstarszych parafii w diecezji płockiej. Do tej pory, jako proboszcz parafii. św. Gotarda przeprowadził szereg prac remontowych i konserwacyjnych na sumę ok. 500 tys. zł. Odnowił także zabytkowe ołtarze, dzwonnicę, wyremontował chór kościelny, kapitularz i znajdujące się w kościele trzy zakrystie. Przed objęciem probostwa w Pałukach ks. W. Michalski jako proboszcz w Ciemniewku dokonał remontu zabytkowego modrzewiowego kościoła za sumę 600 tys. zł. Ponadto parafia w Pałukach, której proboszczem jest ks. Wacław Michalski była partnerem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w realizowanym ze środków unijnych, w latach 2011-2013, projekcie pod nazwą: Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Północnego Mazowsza – rozwój kompleksowej oferty turystycznej III etap. Głównym celem projektu było stworzenie nowego szlaku turystycznego: Śladami Krasińskich na Północnym Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem kościołów fundacji Krasińskich i przybliżenie historii obiektów, ciekawostek architektonicznych i historycznych. W 2017 r. parafia była jednym ze współorganizatorów Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościołach fundacji Krasińskich na Mazowszu i Podlasiu".