W gminie Stara Biała obchodzono wczoraj uroczyście Narodowy Dzień Walk i Męczeństwa Wsi Polskiej.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy wiosek gminy Stara Biała, a także przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych: poseł Piotr Zgorzelski, jeden z wnioskodawców ustawy ustanawiającej Dzień Walk i Męczeństwa Wsi Polskiej, marszałek województwa Adam Struzik, starosta płocki Mariusz Bieniek, Lech Dąbrowski, przewodniczący rady powiatu i gospodarz uroczystości, oraz wójtowie tutejszych gmin i sołtysi.
Przypomniano m.in. że ustanowienie nowego narodowego dnia pamięci zostało przyjęte w polskim parlamencie jednogłośnie, a jego obchody łączą się ściśle z przypadającym dzień wcześniej, 11 lipca, Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. - 90 procent ofiar rzezi wołyńskiej to byli mieszkańcy wsi. I wtedy też wielkie przywiązanie do swoich wspólnot parafialnych pokazali księża katoliccy - przypomniał poseł Piotr Zgorzelski. - Dzień 12 lipca nawiązuje do męczeńskiej śmierci mieszkańców wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. Nie oszczędzono nawet siedmiodniowego Stefanka, który także musiał zginąć z rąk niemieckich oprawców. Jestem niezwykle dumny, że zgłoszona przez nas uchwała doprowadziła do tego, że 12 lipca jest świętem państwowym. Ma ona wymiar przede wszystkim lokalny - mówił poseł.
- Jako mieszkańcy wsi znamy to, co dla nas zrobili ci, którzy nam tę ojczyznę uratowali. Przelali krew i oddali własne życie. Nie powinniśmy dążyć do wojny, tylko w pokoju tę ojczyznę budować. Wszelkie waśnie, wszelkie zamiary złego powinniśmy zawsze oddalać. Jedynie razem możemy stworzyć suwerenną i dobrą dla wszystkich ojczyznę - powiedział Lech Dąbrowski.- Na rozstajnych drogach stoi krzyż, zwrócony w kierunku wsi - on jest symbolem wiary i męczeństwa. Popatrzmy na ten krzyż, jakby tam stał śp. Stanisław Borniński - dodał.
Po Mszy św. polowej uczestnicy uroczystości przeszli w stronę ronda i postumentu, które poświęcił ks. Z. Kaniecki. Dokonano też symbolicznego wmurowania aktu erekcyjnego. Napisano w nim m.in. "Tą symboliczną tablicą (…) oddajemy też hołd wszystkich bohaterskim mieszkańcom wsi, którzy przelali własną krew i oddali życie za umiłowaną Ojczyznę".
am