Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ja, żołnierz, przysięgam....

Po 26 latach ponownie wybrzmi w Płocku przysięga wojskowa.

Żołnierze 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożą w Płocku uroczystą przysięgę wojskową. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 15 lipca, o godz. 13 na Nowym Rynku.

Uroczystości wojskowe rozpocznie Msza św. w intencji zaprzysiężonych żołnierzy, która będzie sprawowana w bazylice katedralnej. Po niej, o godz. 13, odbędzie się tradycyjna defilada z przemarszem i uroczyste zaprzysiężenie. Słowa przysięgi wojskowej wypowie 126 ochotników, powołanych do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Batalion tworzą ochotnicy, którzy wywodzą się z powiatów południowego Mazowsza, a swoją gotowość zgłosili w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. W chwili obecnej żołnierze uczestniczą w 16-dniowym szkoleniu podstawowym na poligonie w miejscowości Wędrzyn. Po zakończeniu szkolenia wstępnego i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, który będzie odbywał się w miesięcznym cyklu, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Podczas uroczystości nie zabraknie namiotów promocyjnych, w których zaprezentują się: 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz Straż Pożarna.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi nimi płk Grzegorz Kaliciak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL