Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Każda pora ma tu swój urok przejdź do galerii

W Opinogórze otwarto wystawę fotograficzną "Cztery pory roku w Muzeum Romantyzmu".

Wystawa prezentuje zdjęcia Michała Krzyżanowskiego, pracownika placówki, który uwiecznił najpiękniejsze miejsca Opinogóry - zabytki i park, pokazując ich zmienne oblicze i dyskretny urok. Na 50 fotografiach zostały przedstawione obiekty muzealne w urzekającej wiosenno-letniej zieleni, wielobarwnej jesieni i zimowej szacie. Jak powiedział w czasie wernisażu Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu, wystawa ma wzbudzić uczucia u widzów, podziałać na wyobraźnię i zmotywować do odwiedzenia muzeum w różnych porach roku.

- Opinogórą jestem zafascynowany od wielu lat. Już jako dziecko przyjeżdżałem tu z rodzicami. Mam z tego okresu wiele ciekawych fotografii. Z biegiem czasu rozpocząłem pracę w muzeum, gdzie na początku byłem przewodnikiem. Poznałem historię tego miejsca, dowiedziałem się, jak było dawniej, a jak jest teraz. Z dnia na dzień przyglądałem się, jak zmieniał się obiekt muzeum, jak powstawał zespół płacowo-parkowy i jak piękniało to miejsce. Postanowiłem na to muzeum spojrzeć przez obiektyw aparatu fotograficznego. Zrobiłem wiele zdjęć w ciągu paru lat. Doszedłem do wniosku, że warto by było zaprezentować widzom te, które uznałem za interesujące. I tak zrodził się pomysł wystawy - opowiadał M. Krzyżanowski.

Na początku, upamiętniając architektoniczne piękno obiektów muzealnych na tle romantycznego parku, nie myślał o wystawie, a tym bardziej o jej tytule. Dopiero gdy zaczął przeglądać i katalogować zdjęcia, zrodziła się idea czterech pór roku.

- Każda pora roku ma swój urok. W okresie wiosenno-letnim przyroda parku jest urzekająca; dominują kwiaty i zieleń. W tle dostrzega się obiekty muzealne, które są fascynujące. Gdy patrzy się z oddali na alejkę parkową z lampionami i ławeczkami, odczuwa się ciszę, spokój i natchnienie. Jesień zaś jest bogata w różne odcienie. Zimowa aura otula wszystko śniegiem i maluje mrozem wielorakie obrazy w otoczeniu - mówił M. Krzyżanowski.

Autor wyraził nadzieję, że zwieńczeniem wystawy będzie album fotograficzny, który w szerszym zakresie zaprezentuje piękno zespołu pałacowo-parkowego i będzie wspaniałą formą promocji Muzeum Romantyzmu w Opinogórze w różnych zakątkach Polski. Jak zdradził, prace nad albumem już się rozpoczęły.

Wystawę, prezentowaną przy oficynie muzealnej, można oglądać przez całe wakacje.


Michał Krzyżanowski jest pracownikiem Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i pełni funkcję głównego specjalisty w dziale Biblioteka i Archiwum. Ukończył studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa i Akademię Fotografii w Warszawie. Fotografowanie to jego życiowa pasja, a zarazem zajęcie zawodowe, którym para się od kilku lat. Dokumentuje wszystkie wydarzenia muzealne (historyczne, kulturalne, edukacyjne), a skatalogowane rocznikami fotografie wzbogacają zasoby archiwalne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama