Nowy numer 8/2019 Archiwum

Nauka w Bożym duchu

Wspólnota pracy i modlitwy - tak mają wyglądać warsztaty pisania ikon, które odbędą się w Ciechanowie.

Ideę połączenia zajęć warsztatowych, konferencji teologicznych i modlitwy ma muzykolog Bogumiła Nasierowska z Ciechanowa. Chce zaprosić do miasta nad Łydynią Honoratę Wojczyńską, założycielkę Szkoły Pisania Ikon w opactwie ss. Benedyktynek w Krzeszowie, gdzie sama po raz pierwszy zetknęła się z tą wielowiekową techniką.

Chociaż życie zawodowe mieszkanki Ciechanowa związane jest z muzyką, to sztuka pisania ikon okazała się wspaniałym dopełnieniem.

- Podczas tamtych warsztatów czułam, że to właściwe dla mnie miejsce i zajęcie. Niesamowitą rzeczą okazało się odkrywanie prawideł pisania ikon, odkrywanie ich głębi duchowej i uświadamianie sobie, że ikona od początku tworzenia jest modlitwą - mówi pani Bogumiła.

Dwunastodniowe warsztaty w Krzeszowie, z których wyjechała wówczas z własną ikoną Chrystusa Pantokratora, miały jednocześnie charakter rekolekcji.

Poranna Msza św., po niej adoracja, właściwe zajęcia warsztatowe, a także konferencje i wykłady, prowadzone przez znawców tematu, m.in. ks. dr. Piotra Nikolskiego, prawosławnego duchownego, wypełniały każdy dzień warsztatów.

To doświadczenie Bogumiła Nasierowska chciałaby przeszczepić na grunt rodzinnego miasta.

- Pomyślałam o warsztatach w takim Bożym duchu, na których uczestnicy poznaliby, jakie znaczenie ma w ikonie przestrzeń, geometria, czy kolory - mówi.

Wszystko ma się odbywać na przełomie sierpnia i września w dawnych poaugustiańskich pomieszczeniach klasztornych w parafii św. Tekli w Ciechanowie, przy ul. Augustiańskiej 3.

Ikony, które powstaną podczas tych warsztatów-rekolekcji zostaną pokazane na wystawie, towarzyszącej VII Festiwalowi Muzyki Sakralnej, który odbywa się we wrześniu. - Myślę więc, że ikony i muzyka będą się wspaniale dopełniać - przewiduje pani muzykolog.

Te warsztaty wpisują się w większy projekt, który będzie realizowany w Ciechanowie od września. To Profesjonalny Ośrodek Rozwoju Talentów im. bł. Fra Angelico, którego pomysłodawcą i założycielką jest pani Bogumiła.

- Na pewno mamy w naszym mieście ogromne zaplecze młodych, bardzo zdolnych ludzi, do których przede wszystkim chcemy skierować nasze zajęcia artystyczne. Ale celujemy także do dorosłych, i do mieszkańców podciechanowskich miasteczek i wsi, by dać szansę na rozwijanie potencjału człowieka, który nie miał wcześniej takiej możliwości - zaznacza założycielka PORT.

Tymczasem tworzy się grupa na warsztaty-rekolekcje na przełomie sierpnia i września. Kontakt poprzez stronę pracowni H. Wojczyńskiej i e-mail: pracownia@ lespace.pl oraz z organizatorką pod nr. tel. 601 563 930.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL