Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z książką w drodze

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu odwiedzili sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Ale to nie wszystko...

Wybór tego właśnie miejsca w roku jubileuszu patrona młodzieży i Przasnysza nie był oczywiście przypadkowy. - Chcieliśmy pojechać szlakiem św. Stanisława Kostki i odwiedzić miejsca związane z tą postacią - wyjaśnia Małgorzata Sobiesiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu, główny organizator rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz", który w tym roku odbył się już po raz szósty.

W Przasnyszu 45 miłośników książek i turystyki rowerowej odwiedziło m.in. kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie św. Stanisław Kostka przyjął chrzest. Historię świątyni przybliżył regionalista Jan Chmielewski. W mieście trasa rajdu tradycyjnie wiodła szlakiem przasnyskich bibliotek. W każdej z nich na uczestników czekały książki, które można było zabrać w prezencie do domu, a także loteria, w której nagrodami były prace pań z Klubu Rękodzieła "Biblioteka pod szpileczką".

W Rostkowie poza sanktuarium rowerzyści odwiedzili także park dydaktyczny, gdzie wysłuchali ciekawych historii o tej miejscowości i rodzinie Kostków oraz o wybitnych postaciach pochodzących z Ziemi Przasnyskiej, jak Stanisław Chełchowski, abp Mikołaj Dzierzgowski i Stanisław Żórawski. Ostatnim punktem rajdu przed powrotem do Przasnysza było gospodarstwo agroturystyczne Stajnia Księstwo. Tam odbył się piknik integracyjny z wieloma atrakcjami, jak strzelanie z łuku, jazda konna, lepienie garnków.

Tegoroczny rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz” odbył się tuż po ważnym i bardzo szczególnym dla przasnyskiej książnicy wydarzeniu jaki była symboliczna inauguracja jej przeprowadzki do nowej siedziby w budynku dawnego kina "Światowid". Podczas happeningu "PrzeprowadźMY bibliotekę" na swoje nowe miejsce trafiło 100 pierwszych książek, podanych z ręki do ręki przez bibliotekarzy i czytelników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama