Nowy numer 49/2020 Archiwum

Muzyka dla świętego

Koncertem muzyki poważnej uczczono w Przasnyszu jubileusz św. Stanisława Kostki.

Koncert "Ad maiora natus sum" w kościele klasztornym ojców pasjonistów to jeszcze jedno z licznych wydarzeń wpisujących się w obchody 450. rocznicy urodzin dla nieba św. Stanisława Kostki. Miało ono niezwykły pod różnymi względami charakter. Szczególne było już samo miejsce koncertu, czyli późnogotycki kościół pw. św. Jakuba i Anny, obecnie świątynia parafii św. Stanisława Kostki, który, tak jak cały zespół kościelno-klasztorny, został wzniesiony przez brata świętego - Pawła.

W programie znalazły się specjalnie wybrane na tę okazję utwory z repertuaru muzyki poważnej jak sonata fletowa Es-dur Jana Sebastiana Bacha, transkrypcja na trąbkę koncertu obojowego a-moll Benedetto Marcello, koncert na klarnet B-dur Giuseppe Antonio Paganelliego, "Módl się, duszo moja" z Offertorium Jana Maklakiewicza czy "Pie Jesu" Andrew Lloyd Webbera.

Co ciekawe, wśród wykonawców zaleźli się artyści w różny sposób związani z miastem nad Węgierką. Z Przasnysza pochodzi klarnecista Łukasz Motyka, który poprowadził koncert, natomiast z okolic miasta sopranistka Agnieszka Grabowska. Poza nimi wystąpili pedagodzy ze Szkoły Muzycznej w Przasnyszu: Bartosz Morus - flet, Marcin Malesa - trąbka oraz organistka Kinga Zabłocka. Dziękując artystom o. Wiesław Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, zwrócił uwagę na przypadającą w tym roku 95. rocznicę rozpoczęcia działalności zakonu pasjonistów w Przasnyszu i w Polsce. Koncert został zorganizowany przez Fundację Scalam, ojców pasjonistów i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama