W Przasnyszu już po raz trzeci wręczono nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego.
Myślą przewodnią odbywającego się pod hasłem "Opowieści z rodzinnych stron" konkursu było ocalanie od zapomnienia i utrwalanie wiedzy o przeszłości Mazowsza oraz przypomnienie twórczości Alfreda Borkowskiego, lekarza, pisarza i społecznika, związanego z ziemią przasnyską i ciechanowską.
Nawiązania do jego twórczości, a także próby jej naśladowania były bardzo wyraźnie widoczne w wielu pracach konkursowych. Członkowie jury podkreśli też wysoki poziom utworów, które zostały nadesłane z Ciechanowa, Ostrołęki, Płońska, Ojrzenia, Drążdżewa i Przasnysza. Bardzo różnorodna była ich tematyka: od różnego rodzaju wspomnień poświęconych przeżyciom m.in. z czasów szkolnych, ludziom i wydarzeniom z przeszłości po opowiadania i fragmenty większych utworów. Co ciekawe, w roku 450. rocznicy narodzin dla nieba św. Stanisława Kostki nie zabrakło też wspomnienia z pierwszych pieszych pielgrzymek do Rostkowa.
– Prace zostały nadesłane z różnych stron Mazowsza i w każdej z nich jest coś bardzo niezwykłego i ciekawego – zauważyła podczas spotkania finałowego Bożenna Parzuchowska, członek jury. - Niemal każda praca wnosi coś do naszej wiedzy o północnym Mazowszu – dodaje prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, który poprowadził spotkanie finałowe w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. On również uznał poziom utworów konkursowych za wysoki. Przypomniał też, że Alfred Borkowski był absolwentem przasnyskiego liceum.
Pierwszą nagrodę przyznano Krzysztofowi Martwickiemu z Płońska za pracę "W drodze na Dalnię i jeszcze dalniej". Autor ten znany jest także jako laureat takich konkursów prozatorski poetyckich m.in. "O Laur Sarbiewskiego" i "O Laur Opina".
Drugie miejsce zajął autor utworu "Rajca z Bartnik" Tadeusz Łada z Przasnysza. Co ciekawe, tytułowy bohater jego pracy nie był, jak by się mogło wydawać, członkiem rady miejskiej, ale swatem.
Wielką niespodzianką okazała się laureatka trzeciej nagrody, 16-letnia Patrycja Napiórkowska z Ojrzenia, autorka opowiadania "Lepsze jutro". Jury przyznało też kilka wyróżnień.
Podczas spotkania finałowego, w którym uczestniczyli żona, córka oraz brat Alfreda Borkowskiego, autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac czytali ich fragmenty a także dzielili się swoimi refleksjami. Nie zabrakło też wspomnień o ciechanowskim lekarzu - literacie.
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe zostaną opublikowane w V Roczniku Przasnyskim, który ukaże się latem tego roku. Konkurs, nad którym patronat objął starosta przasnyski Zenon Szczepankowski, został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Związek Literatów na Mazowszu i Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu.
Wojciech Ostrowski