Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mariaż sztuki i techniki

Jeszcze do piątku w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać wirtualną projekcję, towarzyszącą wystawie obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Stworzona przez studio 11th Dimension i nagrodzona przez Warszawską Szkołę Filmową ośmiominutowa aplikacja zatytułowana "De Profundis - Beksiński VR" pozwala w wyjątkowy sposób oglądać obrazy sanockiego artysty.

Dzięki indywidualnym okularom VR i słuchawkom, które pozwalają na odcięcie od bodźców świata zewnętrznego, widz może wirtualnie "wejść" w świat wybranych dzieł Beksińskiego i poczuć ich surrealistyczny, pełen niepokoju klimat, z pogranicza jawy i snu. Projekcji towarzyszy muzyka i dźwięki, które dodatkowo sprawiają, że ta wirtualna podróż staje się jeszcze bardziej realistyczna.

Oryginalna twórczość Zdzisława Beksińskiego (1929 -2005) polskiego malarza, rysownika, rzeźbiarza stała się popularna w kraju i za granicą szczególnie w latach 70. 80. i do dziś fascynuje, budzi zachwyt, a nierzadko szokuje, tak że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Prace artysty z Sanoka, pochodzące z prywatnych kolekcji, z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Bydgoskiego Centrum Sztuki, można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki jeszcze do 17 czerwca.

Towarzyszy im wystawa rysunków Damiana Leszczyńskiego, pod względem tematu i atmosfery nawiązująca i inspirująca się twórczością Beksińskiego oraz płaskorzeźby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, będące swoistym hołdem złożonym artyście. Takie zestawienie trzech wystaw ma ukazywać proces recepcji jego dzieł, współczesnych inspiracji, nawiązań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama