Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nasze Tumy: duma i wyzwanie

W Towarzystwie Naukowym Płockim o nowym pomniku historii - Wzgórzu Tumskim w Płocku.

Dla nas to oczywiste, że katedra i wzgórze są stuprocentowym pomnikiem historii, ale chodziło o to, aby uzasadnić to we wniosku, a teraz, żeby walory tego miejsca właściwie ukazać przybywającym do Płocka turystom - mówiła Ewa Zaremba, główny specjalista ds. zabytków nieruchomych płockiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, która pracowała nad przygotowaniem wniosku.

- W tym miejscu łączy się historia, architektura, tradycja, znaczenie naukowe, emocjonalne, kulturalne i przyrodnicze - argumentowała Zaremba. - Stanowi je nie tylko katedra, ale całe jej otoczenie z Opactwem Pobenedyktyńskim z reliktami zamku książęcego i tak zwane "stare muzeum". To lepsze dla Płocka i dla promocji miasta, bo łączy wiele atutów historycznych, architektonicznych i przyrodniczych tego miejsca argumentowała Ewa Jaszczak, wieloletni kierownik płockiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Warszawie.

- Na ten pomnik składa się nie tylko nasza wiedza o tym szczególnym miejscu, to, co wiemy o katedrze i o wzgórzu, ale również to, czego jeszcze nie wiemy, co wciąż wymaga badań i weryfikacji. Wzgórze Tumskie niech więc przyciąga nie tylko turystów, ale również naukowców, historyków i archeologów - mówiła w TNP Ewa Zaremba.

- Widzimy, że zainteresowanie rośnie. Prestiżu temu miejscu dodaje tytuł Pomnika Historii, ale myślę, że wiele grup odwiedza Tumskie Wzgórze także ze względu na św. Stanisława Kostkę, Płock bowiem obok Rostkowa wpisuje się w stanisławowy szlak na Mazowszu. Spotykam przy katedrze grupy z różnych części Polski, które pielgrzymują w roku jubileuszowym św. Stanisława, i odwiedzają m.in. Płock - mówił w czasie spotkania ks. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL