Nowy numer 41/2019 Archiwum

Potrzeba było cierpliwości

Jaka lekcja płynie z 25-letniego doświadczenia polskiego konkordatu? – zastanawiano się w czasie konferencji naukowej w Wyższym Seminarium Duchownym.

Gościem spotkania, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, był abp Józef Kowalczyk, emerytowany prymas Polski, a wcześniej, jako nuncjusz apostolski w Polsce – główny negocjator konkordatu ze strony Stolicy Apostolskiej.

Odwołał się do kontekstu historycznego, ukazując, jak długo dojrzewały okoliczności, aby mogła być negocjowana ta ważna umowa, tak bardzo oczekiwana przez Jana Pawła II. – Potrzeba było cierpliwości, dalekowzroczności i formułowania zasad na tyle ogólnych, aby były one punktem wyjścia do dalszych ustaleń – mówił prymas senior. – W konkordacie złożono gwarancje i zobowiązania ze strony państwa i Kościoła. To odbicie ewangelicznej zasady: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 21) – przypomniał bp Piotr Libera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL