Wczoraj w Płocku można było m.in. zajrzeć do laboratorium Polskiej Noblistki, wejść w niepokojący świat malarstwa Zdzisława Beksińskiego i poznać warsztat ikonografa, a przede wszystkim za darmo zwiedzić wystawy i ciekawe miejsca.
- Jesteśmy tu do godz. 24… dokąd będą chętni - mówiły panie bibliotekarki w Książnicy Płockiej, która kolejny raz włączyła się w Noc Muzeów i przeżywała oblężenie. Przed wejściem cierpliwie czekający w kolejce zwiedzający mogli wziąć udział quizie, poświęconym sławnym Polkom. W gmachu biblioteki, która postanowiła tym razem uczcić stulecie przyznania kobietom praw wyborczych, można było zajrzeć do Instytutu Radowego, gdzie mieściło się laboratorium Marii Skłodowskiej - Curie, spotkać Marcelinę Rościszewską, posłuchać Hanki Ordonówny, czy sprawdzić swą sprawność fizyczną pod czujnym okiem innych znanych Polek XX wieku - Wandy Rutkiewicz i Haliny Konopackiej.
W płockich muzeach można było przede wszystkim za darmo zwiedzić ekspozycje stałe i wystawy czasowe, ale dodatkowych atrakcji dla dużych i małych nie zabrakło. W Spichlerzu, gdzie prezentowana jest m.in. wystawa stała "Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata", Kaja i Janusz Prusinowscy, małżeństwo pedagogów i muzyków, zaprosili najmłodszych zwiedzających do udziału w starych zabawach i śpiewaniu dawnych piosenek.
W Muzeum Diecezjalnym zwiedzających przyciągał Skarbiec z bezcenną hermą św. Zygmunta i zabytkowymi paramentami liturgicznymi. W sali, w której wisi piękny obraz "Madonna Arabska" pędzla A. L. Aubleta, można było przyjrzeć się, jak powstaje jego kopia, którą tworzyła Katarzyna Kobuszewska. Można było także zobaczyć i dowiedzieć się, jak zgodnie z wielowiekowym kanonem powstaje ikona.
Wieczorna pora mogła stać się dobrym kontekstem czasowym do oglądania wystawy malarstwa i rysunku Zdzisława Beksińskiego w Płockiej Galerii Sztuki, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy, artysty o niepokojącej wyobraźni. Podczas wczorajszej Nocy Muzeów spora kolejka ustawiła się przed Galerią Kreski w PGS. Dzięki specjalnej komputerowej aplikacji i okularom VR, można było wirtualnie wejść w przestrzeń i świat trzech obrazów Beksińskiego.
Na mapie tegorocznego nocnego zwiedzania w Płocku znalazły się też m.in. bazylika katedralna, która od niedawna jest "Pomnikiem Historii", katedra mariawicka, płockie szkoły: Małachowianka, Jagiellonka i Ekonomik i prywatne Regionalne Muzeum Poczty Polskiej. Sporym zainteresowanie cieszyła się wystawa broni palnej i tej historycznej, i tej współczesnej, przygotowana przez Klub Sportowy LOK "Grot" i Stowarzyszenie "Grot" przed siedzibą Muzeum Mazowieckiego na Tumskiej.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów swoje podwoje otworzyło ponad 20 instytucji i obiektów.
am