Plantatorzy truskawek z okolic Czerwińska, Naruszewa oraz Załusk przejechali ciągnikami pod siedzibę Starostwa Powiatowego w Płońsku.
Jak mówili przed manifestacją, chcą być w końcu zauważeni, chcą bronić swych interesów w całym gąszczu nowych przepisów oraz w sytuacji tegorocznego wydłużenia się terminów rejestracji cudzoziemców do prac sezonowych przy zbiorze owoców miękkich.
- Ukraińcy, którzy już przyjechali, a przyjechało ich wciąż za mało, nie mogą czekać bezczynnie dwa tygodnie, kiedy trzeba wyjść na pole i zacząć zbierać truskawki. Tak długo schodzi się w tym roku z uzyskaniem zezwolenia na pracę – zaznaczają między innymi rolnicy z gminy Czerwińsk. - Truskawka nie poczeka, a straż graniczna nie będzie się patyczkowała, kiedy złapie kogoś, kto pracuje na czaro – dodawali.
Ruszyli ciągnikami spod siedziby Urzędu Gminy w Czerwińsku, z włączonymi kogutami i z powiewającymi na maszynach rolniczych biało-czerwonymi flagami. Niektórzy z plantatorów truskawek na tylnych szybach wywiesili napisane na kartkach hasło: "Stop biurokracji!", nie godząc się na postępującą papierologię, kserowanie po 10 razy tego samego dokumentu, czy wypełnianie coraz to bardziej zawiłych wniosków, które rozpatrywane są ich zdaniem zbyt wolno. Inni wskazywali, że miejsce rolnika jest w polu, a nie w urzędowych kolejkach.
Kilkudziesięciu traktorzystów przejechało ulicami Płońska, aby dotrzeć pod budynek starostwa. Tu spotkali się z dyrekcją Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku oraz z władzami powiatu. Starosta Andrzej Stolpa zapewniał, że zarząd powiatu jest po stronie plantatorów. Wszystkie uwagi będą przeanalizowane, aby procedury zatrudniania cudzoziemców były bardziej przyjazne dla rolników. Jednakże zaznaczał, że legislacja leży po stronie rządowej, a urząd pracy wykonuje tylko z góry narzucone rozporządzenia.
- Jesteśmy zadowoleni z dzisiejszej akcji. Może niektórzy się wreszcie obudzą i ułatwią nam życie, zwłaszcza teraz kiedy truskawka aż prosi się o zerwanie. Nie mogliśmy dłużej biernie przyglądać się temu, jak jesteśmy traktowani. My nie możemy stać w długich kolejkach i czekać całymi dniami na załatwienie szeregu niełatwych od tego roku formalności, my mamy produkować żywność – podsumowywał strajk rolników Wojciech Szafrański z gminy Czerwińsk, jeden z głównych pomysłodawców protestu.
18 maja wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Obowiązywać mają też uproszczone przepisy, które mają za zadanie skrócić procedury rejestrowania tzw. pomocników rolnika, głównie obywateli Ukrainy.
Dawid Turowiecki