GN 43/2020 Archiwum

Kto może zbierać truskawki?

Robi się gorąco nie tylko na polach, ale też przed urzędami. W jaki sposób rolnik zdąży tej wiosny z formalnościami urzędowymi i z pracą w polu?

Powinniśmy pilnować pola, a nie spędzać tu tyle czasu na zbędnej papierologii – mówili rolnicy z gminy Czerwińsk, którzy oczekiwali pod siedzibą wydziału ds. zatrudniania cudzoziemców Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku na załatwienie szeregu formalności koniecznych do zarejestrowania obcokrajowców do pracy sezonowej. Przed rozpoczęciem sezonu truskawkowego sen z powiek spędzała rolnikom kwestia nowych przepisów zatrudniania cudzoziemców do prac polowych. Wielu nie przyjeżdża do naszego kraju na podstawie zaświadczeń o dokonaniu wpisu do rejestru pracy sezonowej, a jedynie z paszportem biometrycznym, czyli bezwizowo. Tym samym koniecznością jest rozpoczynanie procedur wprowadzania wniosków na nowo.

– Wniosek, który składamy obecnie, dotyczący Ukraińców, to jest jakaś czarna magia – mówił radny Rady Gminy w Czerwińsku nad Wisłą Bogdan Kamiński. – Truskawka to nie ziemniak, nie poczeka. Kiedy będą się robiły czerwone na krzakach, to my będziemy wysyłali ludzi do zbioru. Chwała temu, kto będzie miał takich zbieraczy na czas – dodał Kamiński, apelując o utworzenie przez reprezentantów sołectw związku zawodowego producentów truskawki. Ukraińcy, którzy wcześniej stawili się do pracy, siedzieli bezczynnie, bowiem nie mogli pracować bez zezwolenia. Plantatorzy obawiali się, że mogą stracić ręce do pracy, a zbiory truskawek przecież tuż-tuż. Nikt nie podważa kwestii ubezpieczenia pracowników, chodzi przede wszystkim o mało efektywny, jak podkreśla zainteresowana strona, system organizacji i zagmatwane procedury rejestracyjne. Rolnicy wskazywali, że termin ustawowych siedmiu dni na uzyskanie rejestracji pracownika cudzoziemca jest przekraczany. O dotrzymywanie terminów prosił przedstawicieli Urzędu Pracy w Płońsku na sesji tamtejszej rady wójt gminy Czerwińsk Marcin Gortat.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama