Ciekawy i bogaty program, piękna pogoda, przedstawiciele z czterech państw: to wszystko towarzyszyło XIV Międzynarodowemu Festiwalowi ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.
Nowością w tegorocznym programie był pobyt w Rostkowie. – Mamy Rok św. Stanisława Kostki i 450. rocznicę jego urodzin dla nieba. Świętego z Rostkowa i poetę z Sarbiewa połączyło Mazowsze, Rzym i jezuici. Sam Sarbiewski odwiedził Rostkowo i pewien okres swego życia spędził w Rzymie, a więc te same miejsca, w których żył młody Stanisław. Nasz poeta znał celę, w której umarł święty. Możemy powiedzieć, że wychował się w kulcie św. Stanisława, bo przecież napisał w języku łacińskim długi poemat "Oda do Świętego Stanisława Kostki" – opowiada Teresa Kaczorowska, prezes stowarzyszenia Academia Euopaea Sarbieviana, która organizuje to wydarzenie.
W czasie Mszy św. w Rostkowie były delegacje ze sztandarami ze Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Rostkowie i po raz pierwszy – z Zespołu Szkół Jezuickich im. Św. Stanisława Kostki z Gdyni. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Doroż z Gdyni. Uczniowie szkoły w Rostkowie przedstawili inscenizację o swoim patronie i ziomku. – Spektakl był tak wzruszający, że łzy same płynęły z oczu, dzieci były świetnie przygotowane, i sceneria, i stroje. Dlatego ten spektakl można będzie zobaczyć ponownie 12 września o godz. 18 w Kawiarni Artystycznej, w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie – zapowiedziała Teresa Kaczorowska.
Na Dni Sarbiewskiego przyjechali badacze i poeci z USA, Litwy, Czech, Austrii i różnych zakątków Polski. – Od 14 lat staramy przywracać pamięć o "chrześcijańskim Horacym z Mazowsza" i myślę, że coraz bardziej jest on znany tu, na północnym Mazowszu – opowiada Teresa Kaczorowska. – W sumie odbyły się trzy koncerty; rozstrzygnęliśmy pięć konkursów. Trzy dla młodzieży: literacki, krasomówczy i plastyczny, odbyło się też pięć wykładów badaczy epoki. Rozstrzygnięto też XIV Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O Laur Sarbiewskiego" (w j. polskim i j. łacińskim ). W kategorii "poezja w języku polskim" laureatem został Paweł Podlipniak z Radomia; w kategoria "poezja w języku łacińskim" – Martin Freundorfer z Wiednia.
XIV Międzynarodowemu Festiwalowi ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego patronowali marszałek sejmu, marszałek województwa mazowieckiego i biskup płocki.
Marek Szyperski