Do połowy czerwca w holu płońskiego domu kultury prezentowana będzie pokonkursowa wystawa XIX Międzynarodowego Salonu Karykatury Antywojennej "Kragujevac 2017".
Na ścianach zawisło kilkadziesiąt prac artystów z całego świata, którzy w formie rysunkowej ukazują zagrożenia, jakie niesie za sobą wojna i przemoc.
Konkurs organizowany jest od roku 1981 i miał upamiętnić dramatyczne wydarzenie z 21 października 1941, kiedy to hitlerowcy w wyniku akcji odwetowej rozstrzelali kilka tysięcy mieszkańców serbskiego Kragujevaca i okolic, w tym dzieci oraz uczniów szkół średnich.
Otwarcie wystawy wędrującej po różnych zakątkach świata odbywa się w rocznicę zakończenia II wojny światowej. - To najprostsze, a zarazem bardzo wymowna forma ośmieszenia wojny oraz tego, z czym ona się wiąże, czyli nienawiści, przemocy, śmierci i innych jej symboli - mówi Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska. - To duży skrót myślowy, nasuwający jasne skojarzenia, który daje często więcej, aniżeli bardziej rozbudowana praca. Przekaz wypływający z tych karykatur jest wciąż przecież tak aktualny – dodaje.
W tej edycji zgłoszono 986 prac 414 autorów z 61 krajów. Międzynarodowe jury zdecydowało o przyznaniu Grand Prix, nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, Izabeli Kowalskiej-Wieczorek z Polski, której praca przedstawia żołnierza na froncie reanimującego gołąbka pokoju.
Należy tylko żywić nadzieję, że wystawę obejrzy jeszcze wielu młodych płońszczan, uczniów lokalnych szkół, których niestety zabrakło podczas otwarcia ekspozycji. Naprawdę warto wejść do tego Salonu Karykatury, określanego mianem antywojennego sumienia świata.
Dawid Turowiecki