Samorządowcy w Płońsku o wyzwaniach, które wciąż płyną z Konstytucji 3 maja.
Rocznicowe obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja przebiegały w Płońsku według przyjętego od lat scenariusza. Rozpoczęła je Msza św. w kościele parafii pw. św. Michała Archanioła. Po niej uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami miasta wraz z orkiestrą dętą, mażoretkami oraz Ludowym Zespołem Artystycznym pod pomnik upamiętniający wydarzenie sprzed 227 lat. Tam też delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W okolicznościowych przemówieniach samorządowcy podkreślali, że Konstytucja 3 Maja powinna być powodem do dumy i lekcją historii, na której rodacy muszą się wzorować.
Burmistrz Płońska nawoływał do wspólnego świętowania ponad podziałami, które są tak widoczne w samorządach. - Dla nas naszą realną ojczyzną jest Płońsk. Poprzez małą ojczyznę kochamy naszą wielką ojczyznę. Są one dobrem wspólnym i powinniśmy być dumni z tego, że potrafimy myśleć o nich pozytywnie - zabierał głos Andrzej Pietrasik.
Na sportową przenośnię w kontekście obecnej sytuacji w kraju zdobył się starosta płoński. - Polska przypomina trochę drużynę piłkarską uczestniczącą w eliminacjach do ważnego turnieju, pełną gwiazd, ale skłóconych ze sobą, grających tylko na siebie, które nie identyfikują się z nią - drużyną, która nie wykorzystuje swoich możliwości i potencjału, która potrafi się zmobilizować w zasadzie tylko wtedy, kiedy eliminacje są już przegrane - stwierdzał Andrzej Stolpa. - Spróbujmy stworzyć zatem naszą Biało-Czerwoną, w której będziemy mieli wspólny cel, odrzućmy swoje wygórowane ambicje i wszelkie animozje, wykorzystajmy swoje możliwości, zagrajmy razem i wygrajmy silną, nowoczesną Polskę z którą każdy będzie się musiał liczyć, żebyśmy nie musieli słyszeć z trybun: "Polacy, nic się nie stało". Tylko wspólnym wysiłkiem możemy sprawić, że będzie nam się żyło bezpieczniej, lepiej i wygodniej - apelował m.in. starosta.
Z kolei wójt płońskiej gminy Aleksander Jarosławski dodawał: - Traktujmy Konstytucję 3 Maja jako aktualne zobowiązanie oraz inspirację. Świętujemy rocznicę, która pokazuje, że Polacy potrafią się zjednoczyć wokół dobra wspólnego.
Dawid Turowiecki