Nowy numer 43/2020 Archiwum

Poczekamy, zobaczymy?

Radni miejscy jednogłośnie opowiedzieli się za powstaniem wielofunkcyjnej sali koncertowej, ale mimo obecnego rekordowego budżetu nie ma pieniędzy na to, by rozpocząć budowę jeszcze w tym roku.

Orkiestra symfoniczna w Płocku czeka od lat na siedzibę z prawdziwego zdarzenia, taką, w której mogłyby się odbywać duże, profesjonalne koncerty, a także próby i ćwiczenia. Sala w Szkole Muzycznej, z widownią na 500 miejsc, w której najczęściej można usłyszeć płockich symfoników, jest obiektem przeznaczonym raczej do występów uczniów i absolwentów.

Jednogłośni w tej sprawie są płoccy radni – podczas nadzwyczajnej sesji poświęconej perspektywom budowy takiego obiektu wszystkie kluby były na „tak”. Ale od deklaracji do realizacji wciąż dość długa droga. Kwestią sporną jest już sama lokalizacja. Propozycji, wysuwanych i analizowanych przez płockich architektów i urbanistów, jest kilka. Uwzględniane jest centrum miasta, a więc plac Nowy Rynek, a także obszar przy alei Kobylińskiego i ul. Bielskiej; jest też propozycja lokalizacji budowy „filharmonii wiślanej” na osiedlu Radziwie przy moście Legionów Józefa Piłsudskiego, co miałoby przywrócić do życia lewobrzeżną, zaniedbaną część Płocka. Trzy lokalizacje wskazano na skarpie i nabrzeżu Wiślanym: Bulwar Stanisława Górnickiego, teren na osiedlu Rybaki, przy schodach Broniewskiego i Zalew Sobótka. W projektach mowa jest o obiekcie z właściwą salą koncertową, kameralną, konferencyjną, salami do ćwiczeń, magazynami, garderobami, pokojami dla administracji, z garażami itd. Taki wielopoziomowy obiekt, o charakterze kulturalno-komercyjnym, miałby być zalążkiem płockiej filharmonii. A mają ją już takie miasta, jak Bydgoszcz, Lublin, Opole. I to niejedną. Jednak na właściwy projekt w wybranej przez specjalistów lokalizacji Płock będzie musiał jeszcze poczekać. Radni odrzucili wniosek złożony przez klub PiS, by zabezpieczyć odpowiednie pieniądze na projekt koncepcji funkcjonalno-użytkowej sali już w tegorocznym, rekordowym (jak przypomniano) budżecie. – Widzę w tym sprzeczność. Jednocześnie mówimy o potrzebie budowy i odkładamy ten wniosek. Rozumiem, że musi powstać projekt, koncepcja, ale deklaracja, że pan prezydent w przyszłym roku rozważy wprowadzenia do budżetu tego zadania, nic mi nie mówi. Chciałbym bardziej stanowczy wniosek, aby to zadanie zostało wprowadzone już teraz do budżetu i powstał projekt – mówił radny Marcin Flakiewicz, przewodniczący Komisji Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta. I zaproponował przesunięcie już teraz 1 mln zł na rozpoczęcie prac nad tym projektem, argumentując, że wcześniej podobna decyzja korekty budżetu przyczyniła się do powstania długo wyczekiwanego akwarium, które jest wizytówką płockiego ogrodu zoologicznego. Radni zagłosowali jednak za wnioskiem Platformy Obywatelskiej, by zarezerwować takie pieniądze w przyszłorocznym budżecie. – Dziękuję, że dzisiaj na tej sali mówimy rzeczywiście jednym głosem, jako mieszkańcy Płocka i osoby czujące odpowiedzialność za przyszłość naszego miasta i płockiej kultury. W mojej ocenie jesteśmy blisko powstania sali koncertowej – stwierdził prezydent Nowakowski. – Warto pamiętać, że ten budżet jest rekordowy dlatego, że pozyskaliśmy środki zewnętrzne – mówił, nadmieniając też o dużych inwestycjach prowadzonych w Płocku, które jednocześnie wymagają wkładu własnego. Jedno jest pewne: Płock zasługuje na tak ważny obiekt dla jego życia kulturalnego, ale mieszkańcy muszą znów uzbroić się w cierpliwość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama