Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dom dwóch kultur przejdź do galerii

W Makowie Mazowieckim po remoncie otwarto dawną synagogę.

Od filmu, który przypomniał historię makowskiego Bet-Ha Midrasz rozpoczęto uroczyste otwarcie obiektu. - Wreszcie pojawiło się miejsce, które będzie skupiało życie społeczne wszystkich mieszkańców Makowa - mówiła na powitaniu wszystkich gości Anna Winiarek, specjalista ds. promocji i edukacji. - "Dom Wesołka", bo tak będzie się nazywało to miejsce, przyczyni się do upamiętnienia historycznych momentów oraz osób, które zapisały się na kartach naszego miasta. Chodzi m.in. o osobę Izaaka Wesołka, który jako pierwszy napisał monografię Makowa Mazowieckiego - dodała.

Jak przyznał burmistrz Tadeusz Ciak, projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy rekomendowanych projektów, uzyskując najwyższą liczbę punktów. - Dzięki pozyskanej dotacji zabytkowy dawnej budynek bożnicy stanie się miejscem spotkań zarówno kulturalnych, jak i artystycznych. Będzie on dostępny w sposób nieograniczony dla mieszkańców ze wszystkich grup społecznych. Rewitalizacja budynku i nadanie mu nowych funkcji będzie jedynym tego typu połączeniem zaplecza kulturalnego miasta z jego wartością historyczną w regionie. Nie było by to możliwe, gdyby nie wiara, upór i determinacja ludzi, którzy wierzyli w ten projekt. Mam nadzieję, że państwo wypełnicie to miejsce, i będziecie z niego korzystać – mówił burmistrz.

Odrestaurowany obiekt będzie również pełnił rolę muzeum i stanie się miejscem spotkań. "Dom Wesołka" będzie spełniał kilka funkcji, edukacyjnych i kulturalnych. Miejsce w nim znajdą stałe wystawy i ekspozycje.

- Ta inwestycja była bardzo potrzebna - przyznała Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego. - Patrząc na ten budynek, dostrzega się że jest on częścią Makowa, ale z drugiej strony nadano mu nową wartość i użyteczność. Warto zatem dbać o tą naszą lokalną historię, o to skąd jesteśmy, skąd się wywodzimy. Ale z drugiej strony musimy pamiętać, że świat idzie do przodu i że pewne rzeczy się zmieniają. Jednak ważne jest byśmy potrafili się odnaleźć w nowych realiach, a jednocześnie uratowali to, co ważne z naszej historii. Życzę, aby to miejsce było drugim domem i by gościła w nim kultura wysoka - dodała.

W czasie uroczystości zaprezentowano nowy wygląd sali, gdzie zachowano pierwotny jej rys, a w której pierwotnie czytano Torę. Przywrócono wygląd czterech oryginalnych słupów - bimów, przy których żydowska społeczność wznosiła swoje modlitwy. Został również zrekonstruowany frys, który znajdował się wokół pomieszczenia. Fundusze na przeprowadzone prace pozyskał makowski ratusz, w ramach Regionalnego Programu Dziedzictwo Kulturowe. Całość inwestycji to 1,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło milion zł.

Zabytkowy pożydowski budynek  Bet-Ha Midrasz został wzniesiony w 1873 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama