Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nie tylko w sztuce

Obrazy, rzeźby, fotografie, dokumenty, druki i wiele innych eksponatów tworzy bogatą i różnorodną wystawę przygotowaną na Rok św. Stanisława Kostki.

Zgromadzono tu przede wszystkim rozmaite obrazy św. Stanisława, które trafiły tu ze zbiorów ks. Janusza Cegłowskiego, proboszcza parafii w mławskiej Wólce i propagatora kultu naszego mazowieckiego świętego. Są też rzeźby w drewnie, wykonane przez artystów ludowych, m.in. półtorametrowa praca słowackiego górala, są także figury w brązie. Część z tych prac to pokłosie plenerów artystycznych, organizowanych w parafii na Wólce.

Zwiedzanie warto zacząć od lewej strony ekspozycji, gdzie m.in. wiszą plansze z reprodukowanymi zdjęciami z ogólnopolskich obchodów 400. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki w Ciechanowie, Rostkowie i Przasnyszu. Fotografie, na których widać m.in. ówczesnego kard. Karola Wojtyłę i Prymasa Tysiąclecia, pochodzą z albumu, który też znalazł się na wystawie. Można się przekonać, jaką skalę miały tamte obchody sprzed 50 lat.

Zachowały się też korespondencje ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego m.in. z przyszłym papieżem i kard. Wyszyńskim, związane z tamtymi uroczystościami. Jest nawet lista biskupów (prawie 40), którzy przybyli wtedy do diecezji płockiej, wraz z nazwami parafii, w których się zatrzymali. Wśród dokumentów, druków, wydawnictw są tu m.in. obszerny maszynopis zawierający samą bibliografię opracowań w różnych językach o św. Stanisławie Kostce, rękopisy, maleńki modlitewnik z połowy XIX w. czy pismo z 1968 r. od dyrektora Urzędu ds. Wyznań w sprawie pozwolenia na wydanie książki o świętym. Większość z nich pochodzi z Archiwum Diecezjalnego.

Najcenniejsze eksponaty to monstrancja z parafii Węgra z czasów św. Stanisława Kostki (do tej parafii należało wówczas Rostkowo) oraz dwa relikwiarze, przechowywane na co dzień w skarbcu Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Wystawa opowiada też o parafiach stanisławowych, m.in. w Rostkowie, Przasnyszu i Płocku (Stanisławówka), a także przypomina o szkołach, które noszą jego patronat.

Wszystkie to, co zobaczyć można na tej wystawie, jest dowodem różnych przejawów kultu świętego na przestrzeni kilku wieków. - Mamy nadzieję, że wystawa będzie także formą katechezy w muzeum dla dzieci i młodzieży - mówi ks. Andrzej Milewski, dyrektor placówki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama