- Czy przez media tracimy, czy możemy zyskać młodzież? - zastanawiano się m.in. w czasie tegorocznych Płockich Dni Pastoralnych.
Kilka fachowych rad dla osób, które na co dzień stają przed wyzwaniem mówienia o wierze do ludzi młodych, jak choćby księży i katechetów, miały dziennikarki, zaproszone na tegoroczne Płockie Dni Pastoralne.
- Jest takie "przykazanie", że dobry nauczyciel uczy kochać, a zły nienawidzić. Chodzi więc o pozytywne budowanie przekazu. Owszem, na świecie jest zło, grzech, ale jeśli cały przekaz będzie ukierunkowany na "bój się", "wystrzegaj się", "uważaj" ludzie będą się czuli zaatakowani, zamknięci, z czasem zaczną się wycofywać. Można powiedzieć "unikaj grzechu, bo spotka cię kara piekielna", albo "unikaj grzechu, bo Bóg jest taki dobry, że po prostu głupio przy Nim grzeszyć" - mówiła dziennikarka Monika Białkowska, która publikuje m.in. w "Przewodniku Katolickim".
Z kolei red. Dorota Łosiewicz, znana m.in. z TVP Info, zwracała uwagę na potrzebę transparentnego przekazu między deklaracjami i życiem. - Trzeba żyć tak, jak się mówi i mówić tak, jak się żyje. Jestem dziennikarką i wiem, że jasna deklaracja o wierze wiele mnie kosztuje, że się narażam, choć mnie to będzie kosztowało - mówiła red. Łosiewicz. Taka postawa jednak, w której jest transparentność i odwaga, może przekonać młodzież.
Wystąpieniom zaproszonych gości przysłuchiwali się biskupi Piotr Libera i Mirosław Milewski.
am wp