Nowy numer 41/2019 Archiwum

Otacza cię historia

Płoński ogólniak zaprasza szkoły z miasta i okolic na rocznicową wystawę z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W auli szkolnej płońskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza otwarto wystawę "W drodze do niepodległości", która składa się z 30 plansz i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego "Dla Niepodległej".

Placówka z Płockiej, która dopiero co obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia, tą wystawą wkracza w obchody szczególnej, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ekspozycja, która wędruje po kraju, ilustrowana jest zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzących z zasobu Archiwum Akt Nowych. Stanowi kalendarium najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do tworzenia suwerennego państwa polskiego, co zapoczątkowało czas budowy II Rzeczypospolitej.

Wystawa opisuje historię od formowania się legionów w 1914 roku, aż po reformę Grabskiego w 1924. Oczywiście na pierwszy plan wychodzi postać marszałka Józefa Piłsudskiego, ale nie brakuje innych sylwetek wybitnych Polaków z tego okresu, m.in.: Ignacego Paderewskiego, czy też gen. Józefa Hallera. Okolicznościową prelekcję z okazji otwarcia wystawy wygłosił nauczyciel historii Ireneusz Cała.

- Na tablicach widnieją wydarzenia historyczne dobrze znane uczniom, jak i te mniej znane – mówi Karina Kmiecińska, wicedyrektor oraz nauczyciel historii w I LO w Płońsku. - Młodzież może obejrzeć zdjęcia, których nie ma w podręcznikach. To z pewnością ciekawa lekcja historii, na którą zapraszamy do 16 marca również wychowanków innych płońskich szkół – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL