Nowy numer 2/2021 Archiwum

W niej żyje historia

Tytuł Mławianina Roku 2017 kapituła przyznała Marii Świtoń, wieloletniej dyrektorce Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie.

Od wielu lat, co roku w Mławie wybiera się Mławianina Roku. Laureatów tej prestiżowej nagrody docenia się przede wszystkim za działalność społeczną, a także za działania prowadzące do podniesienia szeroko rozumianego prestiżu miasta.

Spośród pięciu kandydatur zgłoszonych przez mieszkańców Mławy (oraz ich przedstawicieli zrzeszonych w organizacjach) wybrano właśnie Marię Świtoń. To wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie. Lokalnej społeczności jest znana także jako członkini Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej i wolontariuszka Stowarzyszenia Radzanovia. Przy wielu okazjach można ją zobaczyć wcielającą się w różne role podczas inscenizacji historycznych.

Jej kandydaturę do tytułu zgłosiły Stowarzyszenie Radzanovia i GRHLC. "Maria Świtoń to niestrudzona i skromna osoba, która nie tylko sama inicjuje wiele wartościowych projektów realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mławie, ale także wspiera liczne inicjatywy poza terenem swojego rodzinnego miasta. Pani Świtoń jest filarem wszystkich inscenizacji organizowanych przez Stowarzyszenie Radzanovia, które są bardzo dobrze udokumentowane w postaci filmowej i fotograficznej oraz cieszą się dużym uznaniem widzów" – można przeczytać w uzasadnieniu wniosku. W dalszej części jego autorzy przypominają, że Maria Świtoń wspierała również liczne warsztaty o zasięgu powiatowym, które były organizowane w mini skansenie w Radzanowie. "Lista zasług pani Świtoń, nie tylko dla Mławy, ale także dla powiatu mławskiego, jest bardzo długa i nie sposób wyrazić wszystkich działań tej jakże aktywnej społecznie, a przy tym skromnej osoby, która często kosztem swojego zdrowia i życia rodzinnego oddaje własną energię i siły witalne na rzecz drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że zasługi Marii Świtoń zostaną dostrzeżone i docenione przez kapitułę do tytułu Mławianina Roku 2017” – napisali autorzy wniosku.

Dodajmy, że kontrkandydatami Marii Świtoń byli: Leszek Pętlicki, Jacek Mianowski, Tadeusz Grzywiński oraz Helena Grącka. Uroczyste wręczenie dyplomu nadania tytułu oraz statuetki nastąpi w dniu patrona Mławy św. Wojciecha, 23 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama