Nowy numer 41/2019 Archiwum

Na końcu refleksja przejdź do galerii

Nie sposób przejść obojętnie obok kuli wstrzelonej w taflę szkła. Symbolika pracy rzeźbiarza Grzegorza Witka powinna skłaniać odbiorcę do refleksji. I o to chodzi samemu artyście.

W sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku otwarto wystawę kompozycji autorstwa Grzegorza Witka, doktora w dziedzinie sztuk plastycznych, uczestnika licznych konkursów i plenerów rzeźbiarskich.

Prace zaprezentowane płońszczanom to tylko skromny wycinek twórczości artystycznej rzeźbiarza, jednakże wystarczający, aby zmusić obserwatora do zadumy nad codziennością ludzkiego życia, a zarazem nad jego ulotnością. Jak przyznaje rzeźbiarz, inspiruje go magiczny kontakt człowieka z przedmiotem, z otaczającą go naturą.

- Każda moja praca powstaje z jakiegoś konkretnego powodu. Motywem do działania jest refleksja, która stanowi element końcowy wielu prac – mówi Grzegorz Witek.

Niektórzy z przybyłych na wystawę dopiero po pewnym czasie zauważyli, co kryją w sobie pewne drewniane rzeźby. - Sama woda jest dla mnie materią tajemną. Ostatnio wiele mówi się, że w niektórych miejscach świata jest jej za mało, a w innych za dużo, że jedni ją oszczędzają, a drudzy nie. Z tej refleksji powstały jakieś pomysły, które przerodziły się w obiekt dla wody, który ją kumuluje, ale jej nadmiar wraca z powrotem tam, gdzie jej miejsce - wyjaśniał bohater płońskiej wystawy. - Woda w przedmiotach też ma kontakt: magiczny, nawet historyczny czy biblijny. Ta woda zawsze jest ważna - przyznawał artysta, nawiązując do pracy pt. "Myśl". - Wydawać by się mogło, iż obszarem, gdzie człowiek ma jeszcze sferę wolności, jest pamięć i myśl, że tutaj ten świat nie jest w stanie jeszcze się do tego dobrać. Jednak nie, bo jeżeli ktoś zacznie nam grzebać w tym wszystkim, np. fałszować historię, to już jakiś niepokój się rodzi i idzie w naszym kierunku - dodawał Grzegorz Witek.

Duże wrażenie wywarła na gościach wystawy m.in. praca zatytułowana dość przekornie "Ikona". Tafle szkła oprawione w metalowe ramki, a wewnątrz pocisk, który symbolizuje siłę, pogwałcenie świętości, współczesne zwycięstwo zła i przemocy nad pokojowymi ideami.

Ekspozycję będzie można oglądać w MCK do 5 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL