Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie zapominaj bohaterów! przejdź do galerii

Wystawa "Rotmistrz Witold Pilecki - Polak, mąż, ojciec, bohater" została otwarta w galerii M, Miejskiego Domu Kultury w Makowie Mazowieckim.

Ekspozycja została przygotowana z myślą o Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Głównym jej celem jest odpowiedź na pytanie, kim był i dlaczego zginął jeden z sześciu najodważniejszych bojowników ruchu oporu II wojny światowej. Przed 25 laty nikt o Pileckim nie słyszał. Mimo że został skazany przez władze komunistyczne na zapomnienie, to dzisiaj jest wielką postacią historyczną - mówi Adam Grabowiec, dyrektor MDK.

Jak przyznaje, rotmistrz Witold Pilecki był najbardziej znanym bojownikiem, ale także był normalnym człowiekiem: ojcem, mężem, synem, bratem i społecznikiem.Wystawa ukazuje zwykłe chwile z życia bohatera, tak by stał się on bliski współczesnemu człowiekowi.

- Wystawa prezentuje całe życie rotmistrza: od jego wczesnych lat młodości, poprzez walkę, a także proces, aż do skrytobójczej śmierci. Myślę, że każdy zwiedzający, dzięki wystawie może dowiedzieć się, że mamy w swojej historii takich bohaterów, o których do tej pory nie mówiliśmy, a są bohaterami bez skazy. Takim bohaterem jest właśnie Witold Pilecki. Dla młodych ludzi powinien być on wzorem patriotyzmu i zachowań prospołecznych. Człowiek, który nie ma sobie równych w historii - zwraca uwagę Adam Grabowiec.

Wystawa, składa się z 17 kompletów plansz wystawowych. Skierowana jest do wszystkich mieszkańców, zarówno do starszych, jak i młodych ludzi, którą chcą pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z żołnierzy wyklętych.

Autorem wystawy jest Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Wystawę można oglądać w galerii "M" Miejskiego Domu Kultury w Makowie Mazowieckim do 5 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama