Nowy numer 2/2021 Archiwum

Niech przeszłość nas uczy przejdź do galerii

W Roku Niepodległości Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na spotkania z historią.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zainaugurowały cykl wykładów Akademii Niepodległości.

- Poszczególnym spotkaniom będzie towarzyszyło konkretne przesłanie, a cały cykl został tak przemyślany, aby nie tylko poszerzyć naszą wiedzę, ale też formować postawy patriotyczne, szacunek dla niepodległościowych tradycji i przywiązanie do ojczyzny. W każdym roku odbędzie się 5 spotkań. Każdy rok akademicki chcielibyśmy zakończyć wręczeniem dyplomów oraz wpisem do specjalnie przygotowanego indeksu - powiedział na początku spotkania dr Dariusz Gałaszewski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Wykład na temat "Socjalistyczna irredenta - walka Józefa Piłsudskiego o niepodległość w latach 1904-1908" wygłosił dr hab. Piotr Szlanta, wykładowca w Instytucie Historycznym UW. Prelegent odniósł się do niepodległościowych działań Polskiej Partii Socjalistycznej w latach 1904-1908 oraz roli przyszłego marszałka.

Na zakończenie spotkania słuchacze otrzymali indeksy, które będą mogli zapełnić podpisami wykładowców, w których prelekcji brali udział. Nie zabrakło także materiałów promocyjnych Akademii Niepodległości (teczek, bloczków do notowania). Kolejne spotkanie odbędzie się w marcu. Wykład poświęcony będzie polskim organizacjom strzeleckim działającym w Galicji w latach 1909-1914.

Akademia Niepodległości to obliczony na 4 lata cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama