Nowy numer 38/2018 Archiwum

Zrozumieć zakony

W Modlinie-Twierdzy o św. Janie Pawle II i życiu konsekrowanym.

Gościem cyklicznego spotkania w parafii św. Barbary była s. Ewa Grzegorczyn, misjonarka klaretynka, która mówiła o nauczaniu papieża Polaka skierowanym do osób życia konsekrowanego. Była to kolejna odsłona przybliżania postaci św. Jana Pawła II: jego życia, myśli i wskazówek.

Siostra zwracała uwagę, że chodzi tu przede wszystkim o życie odnowione w Chrystusie, o życie, które staje się świadectwem. - Papież mówiąc, że życie konsekrowane jest najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa według rad ewangelicznych, sam tymi radami żył. Przez to "czuł" osoby konsekrowane, miał z nimi wspólny język. Pokazywał życiem, że człowiek jest darem i przez samo swoje istnienie ma być darem dla innych, jak Chrystus jest darem dla człowieka. Ten radykalizm w naśladowaniu Chrystusa to istota życia konsekrowanego; stanowi jego tożsamość. Dopiero po niej przychodzi specyficzny charyzmat i apostolstwo konkretnego zgromadzenia zakonnego. Jan Paweł II był nie tylko nauczycielem, ale świadkiem życia konsekrowanego - mówiła s. Grzegorczyn.

Idąc za myślą papieża Polaka, zwróciła uwagę, że łaskę powołania zakonnego odnajduje się na drodze modlitwy i świadectwa. - Tak uczył papież, tak potwierdza to życie - stwierdziła siostra.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma