Nowy numer 44/2020 Archiwum

Niepodległa w numizmatach

Wielka impreza wystawiennicza odbędzie się na początku czerwca, ale już otwarte jest biuro jarmarku, a do końca lutego potencjalni wystawcy mogą wykupić stanowisko w najkorzystniejszej cenie.

To będzie X Jarmark Tumski i jak zapewniali przedstawiciele organizatorów podczas konferencji prasowej, na uczestników czeka wiele atrakcji.

Impreza potrwa od 1 do 3 czerwca i podobnie jak w ubiegłych latach, jej teren zostanie podzielony na pięć stref: kolekcjonerską, handlową, militaria, sztuki oraz dziecięcą.

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości, moneta Jarmarku Tumskiego będzie miała na awersie wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rewers numizmatu upamiętniającego odzyskanie niepodległości zostanie opatrzony napisem "100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 1918-2018". Moneta będzie wzorowana na tych wybijanych w Polsce w latach 1934-39 i zostanie po raz pierwszy zaprezentowana 16 maja w Muzeum Mazowieckim podczas wernisażu wystawy "Świadkowie tamtych lat" autorstwa Bohdana Kowalczyka.

Muzeum Mazowieckie zapowiedziało także wystawę płocczanina Franciszka Olkowskiego pn. "Muzyczne pasje-fascynacje. Kolekcja medalierska", na której będzie można obejrzeć około 500 przeróżnych medali i medalionów.

1 czerwca, w pierwszy dzień jarmarku, odbędzie się promocja półrocznika "Nasze Korzenie", poświęconego w całości tematyce niepodległościowej. Muzeum zaprosi też na koncert pieśni patriotycznych z udziałem zespołu "Moja Rodzina", a także na wykłady poświęcone Józefowi Piłsudskiemu i odzyskaniu niepodległości.

W tym roku jak zapewniają organizatorzy, Dzień Dziecka potrwa w Płocku aż trzy dni, a to dzięki strefie dziecięcej jarmarku.

Na starówce pojawi się m.in. Zakątek Odkrywców z atrakcjami naukowymi, pokazy grupy JoArt Show, Płocka Zagroda Edukacyjna, Akademia Jedi z pokazami w tematyce Gwiezdnych Wojen, malowanie twarzy, stoisko Lego z najnowszymi zestawami czy Manufaktura Papieru Czerpanego.

Do współpracy przy tegorocznej edycji zostały zaproszone także płockie stowarzyszenia i grupy artystyczne.

Już od początku lutego działa biuro Jarmarku Tumskiego. Potencjalni wystawcy mogą pobrać karty zgłoszeniowe ze strony www.jarmarktumski.plock.eu i przesłać je do biura do 30 kwietnia. Jeszcze do końca lutego obowiązują najkorzystniejsze ceny za stoisko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama