Z wykopalisk na Oahu

Co kryje płocka plaża, czy pierwsi płocczanie byli przybyszami z grodów Wielkopolski, jak zmieniała się funkcja secesyjnej kamienicy przy Tumskiej - to tylko przykłady z wielu ciekawych wątków tego numeru.

W najnowszym wydaniu półrocznika popularnonaukowego, przygotowywanego przez Muzeum Mazowieckie, znalazło się 15 artykułów, poświęconych archeologii, zabytkom, historiom ludzi i Mazowsza płockiego. "Staramy się opisywać to wszystko, co w historii, przyrodzie i kulturze naszej małej ojczyzny zasługuje na uwagę i naszą wdzięczną pamięć" - zaznacza we wstępie dr Tomasz Kordala, redaktor naczelny "Naszych Korzeni".

Każdy numer zwykle otwiera tekst poświęcony przyrodzie Mazowsza; tym razem czytelnik zaproszony jest na płocką plażę, z pozoru pustą i niezamieszkałą. Z pozoru - bo okazuje się, że piaszczyste tereny kryją wiele ciekawostek ze świata przyrody.

Kolejne artykuły tego numeru dotyczą prac archeologicznych m.in. w Starej Maryśce w gminie Strzegowo i znalezionych artefaktów - narzędzi krzemiennych. Dzięki znaleziskom "Stara Maryśka okazuje się jeszcze starsza" - jak głosi tytuł jednego z tekstów. Inny artykuł zapoznaje czytelnika z badaniami nad ceramiką z płockich wykopalisk i stawia ostrożną tezę o pochodzeniu przynajmniej części pierwszych płocczan z Wielkopolski.

W 12. numerze "Naszych Korzeni" znalazł się także m.in. obszerny artykuł podsumowujący poszukiwania i ustalenia, związane z postacią gen. Piotra Bontemps i jego losami. Jest także tekst poświęcony obecnej siedzibie Muzeum Mazowieckiego - kamienicy secesyjnej przy Tumskiej, która kiedyś, przez lata była kamienicą czynszową. Czytelnik odnajdzie tu także przegląd twórczości Hieronima Szpilowskiego - wybitnego polskiego architekta okresu klasycyzmu, który zaprojektował kilka kościołów, dwa pałace i ratusz na terenie ziemi gostynińskiej.

"Nasze Korzenie" to także zapis losów osób, rodzin, związanych z Mazowszem. Tym razem, obok wspomnianej postaci Piotra Bontempsa zostały przypomniane sylwetki: Tadeusza Budzicha, żołnierza i wynalazcy, losy rodzin Miszewskich i Maciejowskich. Są tu także historie pierwszych strażaków z Dobrzynia nad Wisłą, a także prezentacja Stowarzyszenia Historycznego im. 11 GO NSZ, zajmującego się m.in. przywracaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Jak zapowiedział Tomasz Kordala podczas promocji tego numeru półrocznika, kolejny ukaże się na początku czerwca, w czasie jubileuszowego Jarmarku Tumskiego, a tematem wiodącym będzie setna rocznica odzyskania niepodległości Polski.

Zwykle promocji "Naszych Korzeni" towarzyszy wykład związany z treścią wydania i regionem płockim. Tym razem było inaczej, a to dzięki barwnej opowieści T. Kordali o hawajskiej wyspie Oahu, którą miał okazję odwiedzić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am