Nowy numer 29/2021 Archiwum

Historia pędzlem malowana przejdź do galerii

W Domu Polonii w Pułtusku otwarto wystawę prac polskich artystów z Białorusi.

Wystawę otwarto w ramach inauguracji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wernisaż "Historia – tworzona przez wieki" pod hasłem: "Bóg, Honor, Ojczyzna" to okazja do zapoznania się z twórczością artystów z kresów wschodnich. Ekspozycja zachęca do poznania dziejów Polski odzwierciedlonych pędzlem na płótnach artystów polskich mieszkających na Białorusi.

- W ekspozycji znajduje się 70 prac olejnych przedstawiających historię Polski, w myśl hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna". Wszystkie wystawowe prace są związane tematycznie z historią Polski i jej kulturowym dziedzictwem. Ich autorzy są zrzeszeni w Towarzystwie Plastyków Polskich, Związku Artystów na Białorusi i innych zawodowych związkach na Białorusi. Na wystawie zgromadzono nie tylko obrazy historyczne upamiętniające ważne wydarzenia z przeszłości, ale także portrety i obrazy nawiązujące do historii współczesnej – mówi Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii.

Prace przedstawiają m.in.: Tadeusza Kościuszkę (autor Genadiusz Picko), ks. Jerzego Popiełuszkę (autor Wacław Romaszko), św. Jana Pawła II, Weronikę Sebastianowicz (autor Piotr Januszkiewicz), bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego (autor Andrzej Filipowicz), Ignacego Jana Paderewskiego (autor Ewgenij Dudarew).

Wystawa została zorganizowana przez Wspólnotę Polską, Dom Polonii w Pułtusku, ale również przez polskich artystów mieszkających na Białorusi. Można ją oglądać w dolnym krużganku zamkowym Domu Polonii do końca lutego, od 8.00 do 20.00. Warto dodać, że każdy z prezentowanych eksponatów jest przeznaczony do sprzedaży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama