Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Bo liczy się pamięć

Bo liczy się pamięć przejdź do galerii

Ponad 200 osób stanęło na starcie biegów z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Staje się tradycją, że w okolicach Sochocina upamiętnia się pamięć o powstaniu styczniowym na sportowo i charytatywnie  
Staje się tradycją, że w okolicach Sochocina upamiętnia się pamięć o powstaniu styczniowym na sportowo i charytatywnie
Dawid Turowiecki
2m 45s

Wydarzenie w Kucharach Żydowskich, nieopodal Sochocina upamiętniało bohaterstwo powstańców w walce o niepodległość, którzy pochodzili również z ziemi płońskiej. Miało też wymiar charytatywny.

O historycznym charakterze przedsięwzięcia przypominał radny powiatowy Leonard Milewski: - Czy doceniamy to, że żyjemy w pięknej, wolnej Polsce? Czy pamiętamy, że nie stała się ona wolna sama z siebie i nikt nam tej wolności nie podarował? Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy przelewali krew za bezpieczne życie przyszłych pokoleń - zwracał się do uczestników IV Biegu Powstania Styczniowego. Radny wspólnie ze Stowarzyszeniem "Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka" i Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Płońsku włączył się w organizację tego plenerowego przedsięwzięcia.

Przypominano, że powstańcy-ochotnicy pochodzili również z miejscowych terenów. Udokumentowano bowiem masowy udział w powstaniu ludności Kuchar, Idzikowic, Kadłubówki, czy Nowego Miasta - ludności mającej także żydowskie pochodzenie. Z powstaniem styczniowym wiąże się nazwa miejscowości, w której odbywa się bieg. Po zakończeniu powstania mieszkańcy Kuchar wystąpili do władz o zmianę nazwy wsi na Kuchary Żydowskie na cześć bohatera ówczesnych powstańczych czasów - Samuela Posnera, syna dziedzica z Kuchar, zastępcy naczelnika wojskowego powiatu mławskiego, który na wieść o wybuchu powstania opuścił Włochy i wrócił na Mazowsze. Zginął w walkach pod Żurominem w wieku ledwie 23 lat.

Symbolem powstańczej historii na tych terenach był też ks. Teofil Raczkowski z Nowego Miasta, który służył wsparciem dla uformowanego w tych stronach w styczniu 1863 r. oddziału powstańców. - Kapłan udowodnił, że trzeba walczyć o to, co wartościowe i polskie – mówił radny Leonard Milewski, dziękując jednocześnie za codzienne bohaterstwo licznie przybyłym strażakom-ochotnikom oraz za godną naśladowania postawę dawcom krwi.

Ks. Witold Zembrzuski, proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Królewie, odmówił krótką modlitwę w intencji tych, którzy oddali życie za ojczyznę oraz osób cierpiących, chorych.

Wydarzenie było okazją do pokazania gestu solidarności i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Pieniądze z wpisowego na start oraz datki z puszek wolontariuszy PCK przekazane zostaną na leczenie Ewelinki Grzybowskiej, 11-letniej mieszkanki gminy Czerwińsk nad Wisłą. Udało się zebrać ponad 6000 zł.

Centrum Edukacji Obywatelskiej udostępniło plansze o tematyce patriotycznej, wokół których spacerowali w powstańczych mundurach członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Nie zabrakło koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu oktetu "Oktawian", pod dyrekcją Barbary Hijewskiej. Powodzeniem cieszyła się kuchnia polowa z żołnierską grochówką. Jedni ogrzewali się przy ognisku, a z kolei reprezentanci grupy Morsy 4x4 oddawali się kąpielom w lodowatej wodzie.

« ‹ 1 › »
Bieg powstania styczniowego

Foto Gość DODANE 22.01.2018

Bieg powstania styczniowego

​Po raz 4. w Kucharach Żydowskich k. Sochocina zorganizowano bieg pamięci powstańców styczniowych, któremu towarzyszyła akcja charytatywna.  
oceń artykuł Pobieranie..

Dawid Turowiecki

|

22.01.2018 20:49 GOSC.PL 22.01.2018 20:49

publikacja 22.01.2018 20:49

0 FB tweetnij
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AKCJA CHARYTATYWNA
  • BIEG
  • POWSTANIE STYCZNIOWE
  • PŁOŃSK

Dawid Turowiecki

Polecane w subskrypcji

  • Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X