Nowy numer 03/2020 Archiwum

Płocka kuria dementuje doniesienia SE

Jak mówi rzeczniczka, tabloid w tekście o pensji księży kapelanów dopuścił się kłamstwa, rażąco zawyżając zarobki proboszcza w Makowie Mazowieckim.

We wczorajszym wydaniu "Super Expressu" ukazał się artykuł na temat pensji księży kapelanów posługujących w szpitalach, będących "poza kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia" - jak stwierdzono. "Fundusz też nie wie, ilu kapelanów zatrudniają szpitale oraz ile wydają na opiekę duszpasterską" - biła na alarm gazeta. Według szacunków SE, rocznie może to być nawet 60 mln zł.

Dla przykładu podano, że szpital w Makowie Mazowieckim dał pracę miejscowemu proboszczowi: "Jak mówią nasi informatorzy, został on zatrudniony na pensji ordynatorskiej, czyli 6500-7500 zł" - czytamy w artykule.

W związku z tą publikacją rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Płockiej wydał oświadczenie:

W związku z publikacją w "Super Ekspresie" pt. "Brakuje milionów na lekarzy, są na kapelanów" (z 18 stycznia 2018 r.) oświadczam, że zawarta w nim została kłamliwa informacja, iż proboszcz w Makowie Mazowieckim (diecezja płocka) na stanowisku kapelana "został (...) zatrudniony na pensji ordynatorskiej, czyli 6500-7500 zł". W rzeczywistości zarobki kapelana wynoszą 874,86 zł - napisała Elżbieta Grzybowska.

Z kolei dyrektor szpitala w Makowie Maz. wydał dziś oświadczenie, w którym odpowiada na zarzuty zawarte w artykule SE, dotyczące zarobków kapelana. W oświadczeniu czytamy m.in.: "Jest to informacja oczywiście nieprawdziwa, niesprawdzona, nierzetelna i pochodząca od anonimowych informatorów. Kwota, jaką szpital przekazuje dla duchownego, jest wielokrotnie niższa i nie przekracza 1225,36 zł brutto miesięcznie. Kwota ta składa się z wynagrodzenia podstawowego oraz dodatku stażowego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wynagrodzenie netto za m-c grudzień wyniosło 874,86 zł."

Dyrektor SPZOZ ZZ w Makowie Maz. Jerzy Wielgolewski zaznaczył też, że w związku z naruszeniem dóbr osobistych przez serwisy i gazetę Super Express, szpital podjął stosowne kroki prawne.

"Niezmiernie smuci nas fakt, że używając całkowicie nieprawdziwych informacji próbuje się podgrzewać i tak bardzo napiętą sytuację w służbie zdrowia" - konkluduje dyrektor szpitala w Makowie Maz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • misia
  19.01.2018 13:26
  Coraz więcej osób starszych ufa sprzedawcom kołdr leczniczych z wełny leczących prawie wszystkie choroby. Czy nie należałoby zapewnić obowiązek zatrudniania i opłacania przez szpitale akwizytorów-duszpasterzy z kołdrami?
 • jan
  19.01.2018 13:27
  Kapelan został oszukany - minimalna płaca brutto w 2017 roku to 2000 zł (netto 1458,48 zł)
 • Kael
  19.01.2018 19:09
  W sumie obie informacje moga byc prawdziwe, jezeli kapelan ma tylko 1/4 etatu. Tego nikt nie powiedzial
  doceń 2
 • Anonim
  19.01.2018 21:30
  Skoro personalnie oskarżany jest kapelan, trzeba też personalnie wymienić oskarżającego - dziennikarza, który podaje nieprawdziwe informacje. To będzie straszak dla kłamców i oszczerców.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama