Nowy numer 24/2021 Archiwum

Więcej światła dla rozumu

- Dla lekarza sumienia pacjent jest podmiotem, a nie przedmiotem - mówił prof. Bogdan Chazan, który był gościem spotkania Akcji Katolickiej w Ciechanowie.

Prof. Chazan swoje rozważania poświęcił m.in. kwestii, czy lekarzowi potrzebne jest dobrze uformowane sumienie. Zaznaczył, że dzięki dojrzałemu sumieniu, lekarz może nie tylko odróżnić dobra od zła, ale także zobaczyć problemu w prawdziwym świetle, przyczyniając się do podejmowanie konkretnych decyzji klinicznych w szpitalu czy przychodni.

- Prawidłowo uformowane sumienie chroni lekarza przed działaniami zewnętrznymi i zawieraniem kompromisów. Wiedza lekarska czy wierność sztuce lekarskiej to za mało, by być prawdziwym lekarzem sumienia - zwracał uwagę.

Prelegent przekonywał, że na postrzeganie kwestii klauzuli sumienia, na poczucie wolności osobistej i rozumienie godności ludzkiej osoby duży wpływ ma atmosfera, jaką kreują w społeczeństwie media. Profesor zwrócił uwagę, że poważne ograniczenie klauzuli sumienia lekarskiego sprawia, że lekarz musi realizować oczekiwania pacjentów bez refleksji moralnej. Przekonywał, że wolność sumienia jest przyrodzonym prawem człowieka, wynika z jego godności. Sumienie zaś potrzebne jest do prawidłowego wykonywania obowiązków medycznych.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań "Ciechanowska wszechnica idei".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama