Nowy numer 43/2020 Archiwum

Do mundura sznurem

Trwa rekrutacja do służby w 51 Batalionie Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, który będzie stacjonował właśnie w Ciechanowie.

Chętni, których nie brakuje, muszą wypełnić ankietę i stanąć przed komisją. Potem otrzymają przydział do służby.

- Ukończyłem liceum mundurowe i chciałem się realizować w tym kierunku - mówi jeden z kandydatów.

- Byłem już żołnierzem zawodowym i dalej chcę kontynuować swoją pasję - dodaje inny.

Kandydaci muszą być pełnoletni i posiadać polskie obywatelstwo. Rekrutację prowadzi Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ciechanowie.

- Osoby, które nie odbyły służby wojskowej będą najpierw skierowane przed komisję lekarską, która orzeka o zdolności do czynnej służby wojskowej. Potem będziemy kierowali na odbycie 16-dniowych ćwiczeń - wyjaśnia ppłk Krzysztof Futyma, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie.

5 Brygada, której sztab znajduje się w Ciechanowie prowadzi nabór ochotników do dwóch batalionów. Chętnych jest już ok. 1,2 tys. osób.

- Szkolenie, które rozpoczynamy w kwietniu dla 51 Batalionu Lekkiej Piechoty Ciechanów będzie realizowane w oparciu o garnizon Zegrze, a kolejne w oparciu o ośrodek Bemowo Piskie - mówi ppłk Radzisław Smółkowski, szef sztabu 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Oczywiście brygada czeka nie tylko na panów. Panie również mogą się zgłaszać. Służy już w niej siedem kobiet - żołnierzy zawodowych. Na fory z racji płci nie mają jednak co liczyć.

- Mamy stawiane takie same zadania, jak żołnierze mężczyźni i staramy się jak najlepiej je realizować. Chcemy, żebyśmy były doceniane nie za to, że jesteśmy kobietami, ale za to, że spełniamy dobrze swoje zadania - mówi ppor. Kalina Tokarska.

29 kwietnia pierwszych ponad 300 żołnierzy 5 MBOT złoży uroczystą przysięgę wojskową.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama