Nowy numer 38/2018 Archiwum

Śpiewaj, czyli dwa razy się módl przejdź do galerii

Bp Roman Marcinkowski poświęcił organy piszczałkowe w parafii Świętej Rodziny w Mławie.

Instrument został przywieziony z austriackiej parafii Weitra, gdzie funkcję proboszcza od 20 lat pełni pochodzący z naszej diecezji ks. Leszek Bubiński. Jest darem tamtej wspólnoty dla mławskiego kościoła.

Wierni parafii pw. Świętej Rodziny brzmienie nowych organów mogli usłyszeć podczas minionych świąt Bożego Narodzenia. Nad instrumentem w Mławie pracowano od sierpnia ub. roku. Instrument posiada 19 głosów. Aby organy dobrze zaczęły funkcjonować, potrzebne są kolejne strojenia instrumentu, który akomoduje się do nowego wnętrza przynajmniej przez rok.

- Ten instrument jest darem dla Boga. Organy są darowane Bogu samemu, bo Jemu chcemy grać i śpiewać na Jego chwałę. Chcemy śpiewać: sercem, myślą, głosem. Chcemy wyśpiewać Bogu pieśń uwielbienia, ale często brak nam słów. Chcemy uderzyć w wysokie tony, ale brak nam siły – mówił podczas homilii ks. biskup.

W trakcie uroczystości organista Paweł Górczyński, wykładowca szkół muzycznych Płocka i Gostynina oraz Diecezjalnego Studium Organistowskiego wykonał kilka utworów organowych, które ukazały możliwości brzmieniowe instrumentu.

- Organy są dziełem znakomitej firmy organmistrzowskiej Braci Rieger z Jaegersdorf, która funkcjonowała na Śląsku Cieszyńskim i zbudowała na początku XX wieku wiele instrumentów na terenie diecezji płockiej (m.in. w Nasielsku i Nowym Mieście). Pobłogosławiony instrument został zbudowany w 1907 roku i funkcjonował w austriackiej parafii do 2015 roku. Zdemontowany profesjonalnie, czekał na transfer do Polski przez kilka miesięcy, przez czas potrzebny na załatwienie wielu pozwoleń ze strony austriackiego urzędu ochrony zabytków - mówi ks. Andrzej Leleń, dyrektor Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma