Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chętnie piszą i czytają w Popowie

"Zwiastun" - pismo parafii Narodzenia NMP, a od niedawna również diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Popowskiej - Matki Nadziei, świętuje 10. urodziny.

Pierwszy numer "Zwiastuna" ukazał się w I niedzielę Adwentu w 2007 r., trzy miesiące po objęciu probostwa przez ks. Remigiusza Stacherskiego. Był więc jedną z pierwszych inicjatyw nowego duszpasterza w Popowie. - Nazwa naszego pisma została zaczerpnięta z pierwszych słów modlitwy maryjnej "Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi...". A skoro tak, to jego patronem został św. Archanioł Gabriel. To on zwiastuje i zapowiada dobre nowiny z życia Kościoła i naszej parafii. Dwutygodnik powstał z pragnienia lepszej komunikacji z parafianami i przyjaciółmi naszego sanktuarium - wyjaśnia ks. Stacherski.

Nakład pisma wynosi od 150 egzemplarzy zimą, do 400 latem. Do chwili obecnej opublikowano 192 numery gazetki. Wydano też dwa numery specjalne w nakładzie 1000 egzemplarzy i numer specjalny w nakładzie 500 sztuk na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Popowskiej. Oprócz wersji papierowej, "Zwiastun" ukazuje się również w wersji internetowej na parafialnej stronie www. - W przybliżeniu redakcja wszystkich numerów "Zwiastuna" zajęła nam łącznie pół roku pracy, przy 12-godzinnym dniu roboczym - dodaje ks. proboszcz.

- Początkowo zaczynałem samodzielnie, jako redaktor naczelny pisma. Stopniowo dołączali do grona redakcji inni parafianie, dokonując korekty tekstów, pisząc artykuły i robiąc wywiady. Aktualnie stały trzon redakcji stanowi 5 osób: Celina Żmijewska, Renata Szymkowska, Andrzej Ługowski, Anna Ługowska-Sawicka i ja. Z perspektywy 10 lat cieszę się, bo decyzja o wydawaniu "Zwiastuna" była strzałem w dziesiątkę. Pismo ma wielu czytelników, nie tylko w parafii. Ufam, że ta dobra tendencja zostanie utrzymana - dodaje ks. proboszcz.

W czasie jubileuszowego spotkania zasłużeni redaktorzy odebrali z rąk proboszcza listy gratulacyjne i upominki. Gratulacje przekazał również Andrzej Żołyński, wójt gminy Somianka. Ks. Stacherski zaprosił do współpracy przy redagowaniu "Zwiastuna" młodzież z parafii. Dodajmy, że pismo z Popowa jest prawdopodobnie jedynym pismem o takim charakterze, które ukazuje się w naszych sanktuariach diecezjalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama