Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nasz święty

W nowy rok liturgiczny wchodzimy z nowym głównym patronem diecezji płockiej - św. Stanisławem Kostką.

Dekret w tej sprawie wydała 20 listopada watykańska Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pod dokumentem widnieje podpis jej prefekta kard. Roberta Saraha.

Liturgiczny obchód ku czci św. Stanisława Kostki od tej pory będzie w diecezji uroczystością, obchodzoną jak dotąd 18 września. Dotychczasowy główny patron diecezji - św. Stanisław, biskup i męczennik, będąc głównym patronem całej ojczyzny, będzie czczony dorocznie w uroczystości 8 maja.

W ten więc sposób powracamy do sytuacji sprzed 50 laty, gdy św. Stanisław z Rostkowa został ogłoszony głównym patronem diecezji. Decyzja ta przygotowuje nas również do obchodów Roku św. Stanisława Kostki, który będzie trwał przez najbliższe 12 miesięcy.

Dodajmy, że w kalendarzu liturgicznym na rozpoczęty właśnie rok uwzględniono nowe wspomnienie dowolne ku czci bł. Klary Ludwiki Szczęsnej (7 lutego).

Mówiąc o świętych związanych z diecezją płocką należy również wspomnieć bł. Bolesławę Lament (dotychczasowe wspomnienie dowolne w dniu 29 stycznia), a także błogosławionych męczenników II wojny światowej, wspominanych w kalendarzu liturgicznym 12 czerwca: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, bp. Leona Wetmańskiego. Do nich należy dodać również błogosławionych s. Marię Teresę Kowalską - klaryskę kapucynkę z Przasnysza i br. Stanisława Tymoteusza Trojanowskiego, franciszkanina z Niepokalanowa, pochodzącego z ziemi żuromińskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma