Biskup Mirosław Milewski stanął na czele Kapituły Katedralnej Płockiej.
Na spotkaniu księży prałatów i kanoników gremialnych Kapituły Katedralnej Płockiej bp Mirosław Milewski został wybrany prepozytem, czyli przewodniczącym tego najstarszego gremium w diecezji płockiej. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Romana Marcinkowskiego, który tym roku osiągnął wiek emerytalny, a który przez ostatnie 27 lat pełnił tę funkcję.
- Gdy poznaje się historię Kapituły Katedralnej Płockiej, dociera do człowieka wielka historia tego gremium, które liczy sobie ponad 900 lat, a więc tyle ile diecezja płocka. Tę historię tworzyli wielcy, wspaniali biskupi i kapłani, jak chociażby błogosławieni abp Antoni J. Nowowiejski i bp Leon Wetmański, a także biskupi Krzysztof Hilary Szembek, Jan Łaski, Andrzej Załuski czy kanonik Paweł Włodkowic – mówił po wyborze bp Milewski. Dodał, że jego zadaniem będzie "stała troska o to, co dzisiaj stanowi o wartości kapituły". Wybór kapituły 30 listopada zatwierdził bp Piotr Libera.
Przypomnijmy, że Płocka Kapituła Katedralna, obok gnieźnieńskiej, poznańskiej, krakowskiej i włocławskiej należy do najstarszych tego rodzaju gremiów w Kościele w Polsce. Powstała na przełomie XI i XII wieku, od początku więc jest nieprzerwanie związana z historią diecezji płockiej i kościołem katedralnym na Tumskim Wzgórzu. Przez całe stulecia stanowiła senat biskupów płockich i odgrywała istotną rolę w życiu diecezji, bo jej członkowie współuczestniczyli w wykonywaniu władzy pasterskiej biskupa. Szerzyła również kulturę umysłową na Mazowszu, m.in. przez prowadzenie szkoły katedralnej posiadany cenny księgozbiór. Dziś jej rola ma charakter raczej prestiżowy i symboliczny, a zadaniem jej członków jest m.in. uczestnictwo w liturgii sprawowanej przez biskupa w katedrze.