Nowy numer 43/2020 Archiwum

Skarby z ziemi wydobyte

W Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie otwarto wystawę prezentującą efekty 45 lat badań archeologicznych.

Otwarcie wystawy "Skarby archeologiczne Zawkrza. 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie" odbyło się 15 listopada w sali wystaw czasowych tej placówki. Na wernisaż przybyli m.in. archeolodzy z Ciechanowa i Legionowa oraz wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. - Wystawa prezentuje, oczywiście we fragmencie, badania archeologiczne, które prowadziło muzeum przez 45 lat. Organizował je i kierował nimi pan Andrzej Grzymkowski - powiedział dyrektor MZZ Leszek Arent. Jak zaznaczył, badania nie zawsze prowadzone są w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Często pracownikom towarzyszą deszcz czy wiatr. Podziękowania za "prowadzenie z wielką pasją badań na terenie powiatu mławskiego" otrzymał właśnie Andrzej Grzymkowski.

Leszek Arent zaznaczył, że niezwykle istotne są znaleziska, które do muzeum przynoszą mieszkańcy powiatu, na przykład rolnicy. - Chciałbym wyróżnić pana Edwarda Wojtasia, który kopiąc ziemię, znalazł miecz z pierwszego wieku przed naszą erą. Przyniósł go do muzeum. Taka postawa wymaga wyróżnienia - podkreślił dyrektor MZZ.

Wystawa prezentuje nie tylko poszczególne eksponaty, ale także zdjęcia z prowadzonych prac archeologicznych. Bardzo interesującymi ekspozycjami z całą pewnością są rekonstrukcja stosu pogrzebowego, na którym palono zmarłego, oraz rekonstrukcja pochówku wojownika z XI-XII wieku. O poszczególnych eksponatach gościom opowiadał Andrzej Grzymkowski.

Dodajmy, że w latach 1971-2016 liczba odkrytych stanowisk i uratowanych zabytków archeologicznych zwiększyła się prawie stukrotnie, w porównaniu z wcześniejszym okresem, natomiast zabytków numizmatycznych - około 50 razy. Obecnie na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej, przede wszystkim w powiecie mławskim i żuromińskim, znanych jest ponad 700 stanowisk archeologicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama