GN 32/2018 Archiwum

Gdzie kamienie mówią o historii

Tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce została odnowiona z okazji 200. rocznicy jego śmierci.

Naprzeciwko drewnianego kościoła parafialnego św. Stanisława w Sarbiewie członkowie Sarbiewskiego Koła Rolniczego ufundowali w 1917 r. tablicę na pamiątkę 100. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Teraz przed odnowioną tablicą złożono kwiaty i wspominano postać wielkiego Polaka.

Rok 2017, w związku z przypadającą 200. rocznicą śmierci Tadeusz Kościuszki, ustanowiono Rokiem Kościuszkowskim, co dało asumpt do odrestaurowania pamiątkowej tablicy. - Całe wydarzenie na wymiar symboliczny, a inicjatywa odnowienia tablicy wyszła od członków Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Tak więc podjęliśmy się renowacji tej ważnej dla naszej gminy i powiatu tablicy - mówi Tomasz Sobecki, wójt gminy Baboszewo.

Pamiątkowa tablica była nadgryziona zębem czasu. Wymagała oczyszczenia, bo niewiele można było z niej odczytać.

- Marszałek Piłsudski, ojciec niepodległości, powiedział, że ojczyzna potrzebuje żołnierzy, którzy będą jak błyskawica - kiedy trzeba, jaśnieją, kiedy trzeba, potrafią uderzyć - mówił Grzegorz Leśniewski ze Stowarzyszenia SALW-a. - Kościuszko na zawsze w naszej pamięci będzie tym, który potrafił pokazać Polakom, w jaki sposób dbać o ojczyznę, kochać ją i walczyć o jej wolność. Oddajemy cześć temu, który swoim życiem zaświadczył i hołdował odwiecznemu zawołaniu - pamiętaj, żeś miał honor być kadetem!

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma