W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze rozpoczęły się mazowieckie obchody Roku Niepodległości.
Nowa wystawa jest nową odsłoną jednej z dwóch wystaw stałych pochodzących przede wszystkim z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wśród eksponatów są m.in. obrazy Jacka Malczewskiego.
Wędrówkę po wystawie rozpoczynają portrety przedstawicieli roku Krasińskich zaangażowanych w przebieg Konfederacji Barskiej: Michała Hieronima Krasińskiego, biskupa kamienieckiego Adama Krasińskiego i Franciszki Krasińskiej. Wszak przodkowie trzeciego wieszcza ostrzegali przed zgubnymi skutkami rozbiorów, a gdy Polska utraciła swą niepodległość, Zygmunt Krasiński tak pisał w swej "Tęsknocie":
"Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, / Czy strach i popłoch zdejmie ziemię wszędzie,
Aż świat od osi zadrży po krawędzie; / Czy mądrość święta w pokoju zasiędzie
I pod nią ziemia ta odetchnie biedna - / A ona wszystko zgodzi i pojedna;
Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, / Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,
Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie, / Jedno wiem tylko: na dziejów przestrzeni
Grób nasz nam w życia gmach się przepromieni.
Jedno wiem tylko: krzykniemy serdecznie: / »Bądź Ty pochwaleń, święty Boże, wiecznie!«".
Zwiedzając wystawę przechodzi się przez przechodzi się przez koleje epoki: napoleońską, czasy powstań, represji zaborców i pracy organicznej, powstania legionów. Przybliżone są m.in. postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Zgromadzono obrazy, plakaty i inne druki ulotne mówiące o walce w obronie granic II Rzeczpospolitej.
Jak zapowiedział w czasie otwarcia wystawy Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu, w 2018 roku w Opinogórze zostaną otwarte kolejne wystawy poświęcone ludziom Niepodległej Rzeczpospolitej, m.in. kard. Aleksandrowi Kakowskiemu i Wincentemu Witosowi. Wystawą otwartą w Muzeum Romantyzmu zostały zainaugurowane mazowieckie obchody Roku Niepodległości.