Tegoroczne obchody 11 listopada otworzyły w Pułtusku szereg wydarzeń związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.
Tradycyjnie, przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku, na pierwszym cmentarzu, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń złożyli kwiaty. Okolicznościowe słowo wygłosił Krzysztof Łukawski, wykładowca akademicki Wydziału Historii Akademii Humanistycznej.
Zwyczajem pułtuskich obchodów jest program artystyczny, który przygotowują uczniowie miejscowych szkół. W tym roku montaż współczesnych tekstów poetyckich i muzycznych: "Niepodległa Słowem zapisana", przygotowali nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. I. Szewińskiej w Pułtusku. "Pamiętajcie - orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla Was znakiem, programem i ukazaniem drogi" - przypomniano słowa kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Gdy Polski nie było na mapie Europy, to jednak była ona wielka i niepokonana w sercach Polaków. Dziękujemy też za wielkich Polaków, którzy wtedy bardzo trudzili się, aby Polska była wolna - mówił w czasie Mszy św. ks. kan. Wiesław Kosek, wspominając zwłaszcza Ignacego Jana Paderewskiego i jego słowa: "służbę ojczyźnie błogosławi Bóg".
Uroczystości uświetniła grupa rekonstrukcji historycznej, młodzież klas mundurowych, poczty sztandarowe i orkiestra strażacka. Zaś Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Pułtusku ma w planach cały rok obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znajdą się m.in.: spektakl teatralny i program artystyczny, biegi przełajowe, konkursy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, marsz gwiaździsty w hołdzie symbolom narodowym.
Henryk Mazurek