GN 32/2018 Archiwum

Są wartości bez ceny

– Trzeba podnieść głos, gdy dzień Pański i wartości, których broni chrześcijaństwo, chce się zastąpić pseudoreligią konsumpcji – mówi bp Piotr Libera.

W toczącą się w parlamencie dyskusję o niedzieli wolnej od handlu i pojawiających się próbach „niby-kompromisu”, który w rzeczywistości ma zatrzymać projekt Solidarności popierany przez Kościół, głos zabrał bp Piotr Libera. – Wołamy o oddanie ludziom czegoś, co przed wiekami dało im chrześcijaństwo! – apelował biskup płocki w czasie poświęcenia odnowionego kościoła św. Wawrzyńca w Mławie.


– Wołam do wszystkich ludzi dobrej woli w polskim sejmie: Panie i Panowie, skończcie już te jałowe debaty i przestańcie dzielić niedziele na pierwsze i trzecie, drugie i czwarte! Na pracujące i niepracujące, na sprzedające i niesprzedające, sam Bóg wie, jakie jeszcze! Bo się w tym wszystkim zaplączecie, pogubicie! Pamiętajcie, że Solidarność i my, wołając o niedzielę bez handlu, wołamy o oddanie ludziom czegoś, co przed wiekami dało im chrześcijaństwo!

Tak jak dało Polsce jej narodowy byt, jak dało łaciński etos i kulturę, jak dało uniwersytety, szpitale i cmentarze! Przypominając wam o tym, nie walczymy jednak o religijne przywileje! My walczymy o ludzką godność! Proszę więc was, Panie i Panowie – reprezentanci narodu, wierzący i niewierzący, o poszanowanie godności ludzi, którzy tak jak mają prawo do domu, kościoła i szkoły, tak samo mają prawo do niedzieli – wyjętej z tego, co świeckie; wolnej od tej pseudoreligii konsumpcji, której wyznawcami ci i owi tak chcieliby uczynić Polaków! Mają prawo do niedzieli będącej jasnym, wyrazistym znakiem, że nie są tylko konsumentami, nie są robotami w świątek piątek przy kasach fiskalnych, nie są kółkami w mechanizmie popytu i podaży! I mają prawo wiedzieć, że państwo, które utrzymują, którego są obywatelami, pamięta o tym, że są wartości wyższe niż towary i ich ceny! Że są wartości bez ceny! – mówił bp Libera w ostatnią niedzielę października.


« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma