Nowy numer 44/2020 Archiwum

Każde życie jest ważne

We Wszystkich Świętych, czyli na kilka dni przed poświęceniem, w tym miejscu już zapłonęły znicze - w Dobrzyniu nad Wisłą powstał pomnik-grób dzieci utraconych.

Niewielki pomnik z krzyżem i płytą w kształcie serca, na której wypisano słowa z Księgi Izajasza, znajduje się w widocznym miejscu, przy kaplicy na cmentarzu parafialnym w Dobrzyniu nad Wisłą. Miejsce to poświęcił dziś ks. dr Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego płockiej kurii. - Wierzę, że ten grób będzie dla was niesamowitą katechezą życia - powiedział podczas Mszy św. w kaplicy cmentarnej.

- Cmentarz nie jest miejscem śmierci, ale pamiątką życia. Wierzymy, że śmierć, która jest wpisana w ludzką naturę, nie jest końcem, że po śmierci jest życie, i to od nas w dużej mierze zależy, jakie to życie będzie - czy pełne radości, w komunii z Bogiem i z tymi, których kochaliśmy, czy będzie to życie w wiecznym potępieniu - mówił w kazaniu ks. Kamiński.

- Jednak są wśród nas osoby zmarłe, o których często zapominamy albo czasami w imię jakiejś politycznej poprawności nie chcemy pamiętać. Niektórzy mówią, że jest ich rocznie około 40 tys. chłopców i dziewczynek, które zmarły, zanim się narodziły; które zmarły w łonie mamy wskutek samoistnego poronienia - akcentował. Ks. Kamiński przypomniał, że pierwszy taki pomnik - grób dziecka utraconego - powstał w naszej diecezji w Płocku. - W uroczystość Wszystkich Świętych i w oktawie jest to grób, na którym płonie najwięcej zniczy, bo tam przychodzą rodzice, którzy stracili swoje dziecko przed narodzeniem, po to, by zwyczajnie zapłakać i powiedzieć temu dziecku: "Kocham cię" - mówił.

Ksiądz dyrektor przyznał, że czasem mogą pojawiać się pytania, czy nie jest to niepotrzebne rozdrapywanie ran. - Ktoś zapyta: "Po co to wszystko?". Po to, by płakać z tymi, którzy płaczą, i na serio potraktować słowa, które zostały wyryte na tym grobie: "Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie". Ten pomnik-grób będzie każdemu przypominał, że życie ludzkie jest święte od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. I nie ma znaczenia w oczach Pana Boga, czy ktoś żył kilkanaście tygodni, kilka czy kilkadziesiąt lat. Życie ludzkie jest tak samo ważne i wartościowe - mówił ks. Kamiński.

Po Mszy św., której przewodniczył proboszcz dobrzyński ks. Henryk Lewandowski, odbyło się poświęcenie pomnika - grobu dzieci zmarłych przed narodzeniem. To już 13. takie miejsce w naszej diecezji, dedykowane dzieciom utraconym. W Dobrzyniu nad Wisłą będą w przyszłości odbywały się pochówki dzieci, które zmarły jeszcze w łonie mamy. Inicjatorem budowy pomnika-grobu jest proboszcz ks. Lewandowski w porozumieniu z radą duszpasterską i ekonomiczną. Pomnik powstał dzięki ofiarom pieniężnym parafian dobrzyńskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama