Nowy numer 42/2018 Archiwum

Stajesz się świadkiem

Lokalny, światowy powszechny... w Płońsku dobiega końca I Festiwal Kultury Żydowskiej.

"Gdy słuchasz świadka, stajesz się świadkiem" - powiedział Elie Wiesel, ocalały z nazistowskiej zagłady, laureat pokojowej Nagrody Nobla. Te słowa stały się mottem wystawy, którą zainaugurowano w Płońsku I Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona.

- Chcielibyśmy, aby nasz festiwal miał kilka wymiarów: pierwszy - lokalny, ukazujący płońskich Żydów, którzy przez setki lat żyli w naszym mieście - wskazywał burmistrz Płońska podczas otwarcia imprezy. - Drugi - światowy, prezentujący uniwersalną kulturę społeczności żydowskiej rozsianej na całej ziemi i wreszcie trzeci - powszechny, dostępny dla każdego, a więc miłośników sztuki ambitnej i tej bardziej popularnej, historii, literatury, a nawet interesujących się kuchnią. I tą drogą będziemy kroczyć w kolejnych latach - kontynuował Andrzej Pietrasik, witając gości pięciodniowego festiwalu, wśród których nie zabrakło m.in. Aharona Tamira, przewodniczącego organizacji "Marsz Żywych" oraz Zygmunta Rolata, nowojorskiego biznesmena, filantropa i działacza na rzecz budowania dialogu polsko-żydowskiego.

Aharon Tamir, dziękując gospodarzom wydarzenia za kultywowanie pamięci o Dawidzie Ben Gurionie, przekazał na ręce burmistrza ostatnią publikację biograficzną o płońszczaninie, twórcy i premierze państwa Izrael.

Plenerowa wystawa "Świadek" składa się ze zdjęć, wypowiedzi i wierszy poświęconych znajdującym się w Polsce miejscom upamiętnienia zagłady. Ich autorami i bohaterami są świadkowie historii i młodzież, którzy odwiedzali te miejsca podczas Marszów Żywych. Ekspozycja będzie dostępna dla płońszczan do stycznia nowego roku.

Na festiwal, oprócz wspomnianej wystawy, złożą się m.in.: koncert muzyki żydowskiej, wykład o polskich poetach i pisarzach żydowskiego pochodzenia, seanse filmowe, pokazy kulinarne, spektakl teatralny, prezentacja piosenek żydowskich, czy wreszcie 10. już uliczny Marsz Milczenia upamiętniający rocznicę likwidacji płońskiego getta.

Organizatorem wydarzenia jest płoński samorząd oraz Miejskie Centrum Kultury.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy