Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pracuj i nie trać nadziei

Droga do odrodzenia wolnej Polski wiedzie przez rodzinną ziemię kard. Aleksandra Kakowskiego – przypomniano o tym w czasie uroczystości w Przasnyszu.

Biskup Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę utworzenia Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, na której czele stanął urodzony w Dębinach k. Świętego Miejsca i ochrzczony w przasnyskiej farze kard. Aleksander Kakowski.

– To był kapłan, biskup, który ogromnie dużo pracując dla Kościoła i ojczyzny, nigdy nie tracił nadziei, że nad Polską zaświta jutrzenka wolności – prawdziwej wolności, z polskiego, a nie carskiego czy pruskiego nadania – mówił w kazaniu biskup płocki. W czasie liturgii poświęcił też epitafium upamiętniające kard. Kakowskiego.

Do uczestników list skierował prezydent Andrzej Duda. „Niechaj obecne obchody staną się pomyślnym zwiastunem zbliżającego się jubileuszu stulecia odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent.

W Muzeum Historycznym odbył się wernisaż wystawy „Z niewoli do niepodległości” obrazującej życie i działalność kard. Kakowskiego. Swoje eksponaty udostępniły muzea i archiwa m.in. z Warszawy, Płocka i Pułtuska. Wiele z nich pochodzi też ze zbiorów przasnyskiego regionalisty dr. Waldemara Krzyżewskiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy