Biskup Piotr Libera poświęcił w Płocku nowy kościół.
- W 100. rocznicę objawień fatimskich spełnia się nasze wielkie pragnienie, aby modlić się w nowej świątyni. Jest ona owocem wiary, ludzkiej myśli i składanych na ten cel ofiar. Budowaliśmy tę świątynię, abyśmy mogli łatwiej stać się świątynią dla Boga - mówili na początku uroczystości parafianie od Matki Bożej Fatimskiej.
- W 26-letniej historii waszej parafii spełnia się coś z Ewangelii i z Fatimy, bo choć długie i trudne było tworzenie tej wspólnoty i budowa kościoła, ale dziś jest wielkie wesele i radość. W ten sposób przekonujemy się, że nikt i nic nie zaszkodzi Bożemu dziełu, plany Boże muszą się zawsze spełnić - mówił w czasie liturgii poświęcenia kościoła bp Piotr Libera.
Po 14 latach budowy parafia na płockim Międzytorzu cieszy się nową świątynią. Obecni na uroczystej liturgii biskupi: Piotr Libera, Roman Marcinkowski i Mirosław Milewski namaścili ołtarz i ściany nowej świątyni. - Jakże to piękne i pouczające w tych czasach zobaczyć ludzi cieszących się swoim kościołem i doświadczyć, że piękne są w naszym życiu te chwile, gdy ofiarujemy Panu Bogu dzieło naszych rąk i pragnienia serc! - mówił w kazaniu biskup płocki.
Na początku liturgii drzwi kościoła uroczyście otworzył bp Piotr, następnie poświęcił ołtarz wodą święconą, i to samo uczynił ks. proboszcz Stanisław Górski święcąc ściany świątyni i wiernych. Bp Libera modlił się następnie słowami: - Niech tutaj moc Twojego słowa i sakramentów utwierdza w wierze serca wszystkich wiernych.
- Kościoła nie wystarczy tylko zbudować, ale trzeba go aktem liturgicznym poświęcić, oddać Bogu Najwyższemu.(...) W podniosłym obrzędzie poświęcenia chodzi bowiem przede wszystkim o Boga i o nas. Ta uroczystość mówi każdej i każdemu z nas, że jesteśmy żywym Kościołem, duchową budowlą wzniesioną z żywych kamieni - mówił bp Piotr Libera w homilii.
- Oto weszliśmy razem do tej nowo zbudowanej świątyni, aby poświęcić ją Bogu, a jednocześnie widzimy, że trzeba ją wciąż budować i upiększać. To dlatego dałem wam księgę Pisma Świętego, abyście słuchali słowa Bożego i budowali Kościół: tę żywą świątynię i Kościół Boży w was - mówił kaznodzieja.
Biskup płocki zauważył, że przez poświęcenie tego kościoła "dojrzewa też jeden z owoców papieskiej wizyty w Płocku, w czerwcu 1991 roku". - Przecież z wami od początku była modlitwa św. Jana Pawła II, bo wtedy pobłogosławił kamień węgielny dla waszej świątyni. Jeszcze parafii nie było, kościoła nie było, ale był znak błogosławieństwa dla Was. I ono dziś jest dla was wciąż zobowiązujące! To dlatego przekazałem wam księgę Bożego słowa, aby tu na płockim Międzytorzu, nadal wypełniała się wola Boża i by uwielbione było Święte Imię Boże, i by czczona była Maryja, Pani z Fatimy - akcentował ks. biskup.
Niepowtarzalna liturgia obfitowała w znaki i symbole, które wyjaśniały, w jaki sposób wzniesiony budynek staje się domem Bożym: namaszczony został ołtarz i 12 krzyży - zacheuszków na ścianach kościoła, okadzony ołtarz i oświetlona cała świątynia, a wszyscy wyśpiewali litanię błagalną wzywając wstawiennictwa świętych.
- Przez święte czynności, które teraz sprawujemy, rozlega się wołanie, żeby dzisiaj, w tym świecie, w którym żyjemy, nie banalizować Boga! By uszanować i uznać za święte to, co jest święte: a więc życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, a więc niedzielę, Dzień Pański, dalej: sakramentalne i nierozerwalne małżeństwo, następnie: głos sumienia i głos powołania, także do służby Bożej w kapłaństwie czy zakonie. To wezwanie, aby nie banalizować Jezusa i głosu łaski, który rozlega się w Ewangelii i w nauczaniu Kościoła - mówił bp Libera.
Na zakończenie uroczystości odczytano dekret biskupa płockiego, w którym nadaje on nowemu kościołowi tytuł Matki Bożej Fatimskiej.
Nowa świątynia powstała staraniem ks. proboszcza kan. Stanisława Górskiego. Zaprojektowali ją architekci: Stanisław Szymański, Alicja Kaczmarek-Andrzejewska, Andrzej Andrzejewski i Jerzy Olechnowicz, zaś nad wystrojem czuwał Dymitr Drozdew. Budowę nadzorował inż. Maciej Wróblewski, a kierował nią inż. Piotr Pakulski. Prace budowlane wykonała firma Michała Góralskiego z Płocka, Ryszarda Chyżego z Płocka i Macieja Budnego z Gostynina. Instalacje grzewcze i hydrauliczne wykonała firma Czesławy i Piotra Lisińskich, stolarkę okienną – Andrzej Grzegorzewski, stolarkę drzwiową – Marek Sajak. Posadzkę, ołtarz i ambonę wykonał Zakład Kamieniarski Jana i Bartłomieja Wiśniewskich.